17 Μαρτίου 2017

Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Γαλατάσαραϊ στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε έτοιμος να ολοκληρώσει ένα περίπατο, τίποτα δεν έδειχνε ότι μπορεί να κινδυνέψει από την Γαλατάσαραϊ. Κι όμως, έχασε ενα δικό του παιχνίδι. Οι Τούρκοι γύρισαν από το -16 και πήραν μια μεγάλη νίκη με 71-80 μέσα στο ΣΕΦ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν 2/20 τρίποντα και κανένα εύστοχο στο δεύτερο ημίχρονο, την ώρα που η Γαλατά είχε 10/16.

Με Ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ ήταν ο MVP του αγώνα. Ο Σέρβος είχε 18 πόντους με 3/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και είχε 22 στην αξιολόγηση. Συν τοις άλλοις, ήταν αυτός που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους Τούρκους, ευστοχώντας σε δύο μεγάλα τρίποντα με το σκορ στο 69-70.

Με τους Πρίντεζη και Γκριν σε καλή μέρα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 27-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και 48-35 στο ημίχρονο. Η Γαλατά εκμεταλλεύτηκε την… χαλαρότητα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο, «ροκάνισε» σιγά-σιγά τη διαφορά και ισοφάρισε σε 57-57 στο 29', δίνοντας εντελώς διαφορετική τροπή στο ματς.

Ο Τάιους έβαλε μπροστά την Γαλατά (59-61) στο 31'. Λοτζέσκι και Γκριν το πήραν προσωπικά και έκαναν το 64-61 στο 32', αλλά ο Μίτσοφ ισοφάρισε αμέσως (64-64) και ο ίδιος έγραψε το 64-66 στο 34'.

Ο Γκριν έδωσε ανάσα και έγραψε το 69-68 στα 3:10 πριν από τη λήξη, αλλά η Γαλατά δεν τα παράτησε ποτέ. Ο Γκιουλέρ έκανε το 69-70 και Μίτσοφ με 2/2 τρίποντα το 69-76 μόλις 1:14 πριν από το τέλος. Με το σκορ στο 71-77, ο Μάντζαρης αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο στα 32’’ και κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι, με τους Τούρκους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 48-35, 59-57, 71-80

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 14 (2), Μπιρτς 7, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 7, Ουότερς 4, Αγραβάνης 5, Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Λοτζέσκι 5.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Αταμάν): Μίτσοβ 18 (4), Φιτιπάλντο 6 (2), Τάιους 14, Κορκμάζ 3, Αραπ 4, Χατσίεβα, Πλάις 6, Ντέι 8 (1), Γκιουλέρ 8 (2), Ντίμπλερ, Κοκσάλ 13 (1).