31 Μαΐου 2017

Πέρασε από το Αλεξάνδρειο η ΑΕΚ, 91-85 τον Άρη

Σε ένα ματς που τα είχε... όλα, η ΑΕΚ έκανε το 2-0 στην σειρά των μικρών τελικών με τον Άρη, αφού πέρασε από το «Nick Galis Hall» με 91-85 κι ετοιμάζεται να βγάλει... σκούπα το Σάββατο (03/06, 17:00) στο ΟΑΚΑ.

Πολλά τα παράπονα για τις διαιτητικές αποφάσεις από τους γηπεδούχους Ο Άρης είδε τον Ουίλ Κάμινγκς να αποχωρεί για το νοσοκομείο, με το τέλος της δεύτερης περιόδου, και τον Δημήτρη Πρίφτη για τα αποδυτήρια, αφού τιμωρήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν αυτός που έδωσε το... σύνθημα για την ανατροπή της ΑΕΚ, η οποία ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (51-43). Ο ψηλός της «Βασίλισσας» είχε 19 πόντους, όπως και ο Λαρεντζάκης. Ο Ελονού πρόσθεσε 12, ο Ντίξον 11 και ο Νιούλεϊ 10.

Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, που έφτασε στο double double (18π., 12ρ.), ο Μούρτος με 18 πόντους και ο Τσαϊρέλης με 17 (4/7τρ.).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 51-43, 68-63, 85-91

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 17(4), Κάμινγκς 8(2), Γιάνκοβιτς 18(2τρ., 12ριμπ.), Καββαδάς 5, Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 2, Ζάρας 10, Χρηστίδης, Σίμτσακ 5, Μούρτος 18.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 19(1), Νιούλεϊ 10(2), Μωραϊτης 3(1), Μαυροειδής 5, Μαυροκεφαλίδης 19(1), Ελονού 12, Σάκοτα 2, Βασιλειάδης 7(1), Μιλόσεβιτς 3, Ντίξον 11(2τρ., 5ριμπ., 9ασ.).