3 Ιουνίου 2017

«Σκούπισε» τον Άρη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ νίκησε με 71-60 τον Άρη στο ΟΑΚΑ, έκανε το 3-0 στη σειρά των μικρών τελικών των Playoffs και κατέκτησε την 3η θέση στην Basket League.

Ντίξον (19π.), Ελονού (13π.) και Μαυροκεφαλίδης (10π.) σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων από την ΑΕΚ, ενώ από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισαν οι Καββαδάς (11π.), Τσαϊρέλης (11π.) και Σκοτ 10π., ενώ 10 ριμπάουντ μάζεψε ο Μούρτος που είχε και 7 πόντους.

Ήταν ξεκάθαρο πως δεδομένων των προβλημάτων του Άρη και της λειψανδρίας, ο χρόνος θα κυλούσε υπέρ της ΑΕΚ. Όπως κι έγινε, αφού σταδιακά οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και έφτασαν με συνοπτικές διαδικασίες το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχαν την ενέργεια και τις επιθετικές επιλογές για να ανακάμψουν στο τελευταίο δεκάλεπτο, κι ενώ βρίσκονταν σταθερά πίσω στο σκορ.

Με πολυφωνία στην επίθεση, οι παίκτες του Μανωλόπουλου ξέφυγαν με +14, 53-39. Μετά το 56-45 στο 30ο λεπτό, ο Άρης δεν μπόρεσε να απειλήσει στην 4η περίοδο και οι παίκτες των δύο ομάδων σκεφτόντουσαν ήδη τις... καλοκαιρινές διακοπές.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 87 (2), Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 10, ΜακΓκραθ, Ελόνου 13, Μιλόσεβιτς, Ντίξον 19 (3), Σκουλίδας, Βασιλειάδης 5 (1).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Σκοτ 10 (2), Φλιώνης 5, Τσαϊρέλης 11 (2), Καββαδάς 11, Μούρτος 7, Ξανθόπουλος 2, Καλαϊτζάκης, Ζάρας 4, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Ντραγκίσεβιτς 4.