26 Αυγούστου 2017

«Διπλό» η Ξάνθη στα Περιβόλια – Ισοπαλία στο Αγρίνιο

Η Ξάνθη αιφνιδίασε τον Πλατανιά στο πρώτο ημίωρο κι αυτό ήταν αρκετό για να φύγει με τη νίκη 2-0 από τα Περιβόλια. Ο Μπρίτο στο 18΄ και ο Γέντρισεκ στο 25΄ πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Super League.

Οι συνθέσεις:
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Ομπερχάουζερ, Στάθης, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Κρος (31'  Στανισάβλιεβιτς), Αγγελόπουλος (63΄ Μπούτνικ), Ενσικουλού, Ντεβέσα (77΄ Πατράλης), Κοροβέσης, Γκζέλτσακ.
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Καμαρά, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Κίκε (60΄ Τριάδης), Μπρίτο (83΄ Κάστρο), Γέντρισεκ (76΄ Μεχία).

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα στο Αγρίνιο, Παναιτωλικός και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 2-2.
Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ στο 32’ με τον Ντιγκινί. Ο Χαντάκιας στο 67’ ισοφάρισε για τον Παναιτωλικό, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Ντάουντα με εξαιρετικό σουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Περιστεριώτες. Ο Μοράρ τρία λεπτά μετά την είσοδό του, στο 79? έκανε με κοντινό πλασέ ισοφάρισε για τον Παναιτωλικό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Ροντρίγκες, Χαντάκιας, Μαρινάκης (84’ Βασιλούδης), Ρότσα, Μπεχαράνο, Λόπες, Ρόσα, Ντίας (76’ Μόραρ), Μάζουρεκ (56’ Κλέσιο), Μαρκόφσκι
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Χατζηισαίας, Καρασαλίδης, Γιάννουλης (76’ Μενσά), Κιβρακίδης, Μπουσούλαζιτς (67’ Ρισβάνης), Μάντσον, Ούμπιδες, Ντιγκινί (67’ Βασιλακάκης), Μανούσος, Ντάουντα.