17 Σεπτεμβρίου 2017

«Χάλκινη» η Ισπανία, 93-85 τη Ρωσία στον μικρό τελικό

Η Ισπανία νίκησε την Ρωσία (93-85) και κατέκτησε το χάλκινο, το 9ο μετάλλιο της στα τελευταία 10 Eurobasket, έχοντας για MVP τον τρομερό Πάου Γκασόλ (26π, 10ρ), στο τελευταίο ματς του Ναβάρο με την εθνική.

Η Ισπανία έλεγχε από την αρχή έως και το τέλος του αγώνα τον ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας πάντα το προβάδισμα στο σκορ (προηγήθηκε στο ημίχρονο με +17, με 45-28), αλλά η Ρωσία στην τελευταία περίοδο έκανε την δική της μεγάλη αντεπίθεση. Στο 38', έχοντας μειώσει σε 83-79, ο ελεύθερος Φριντζόν αστόχησε σε τρίποντο για να μειώσει στον πόντο και ακολούθως οι Ισπανοί τιμώρησαν τους παίκτες του Μπαζάρεβιτς, καθώς με συνεχόμενος αιφνιδιασμούς, με τους Σαν Εμετέριο, Πάου και Μαρκ Γκασόλ, έφερε την διαφορά γρήγορα και πάλι στο +10 (89-79), φτάνοντας στο τέλος στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 45-28, 66-55, 93-85

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Πάου Γκασόλ 26, Ροντρίγκεθ 16 (1), Ναβάρο 2, Ρούμπιο 4, Μαρκ Γκασόλ 25 (1), Β. Ερνανγκόμεθ, Σάστρε 1, Οριόλα 5, Σαν Εμετέριο 8, Χ. Ερνανγκόμεθ 6 (1).

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 18 (5), Μπαμπούριν 3 (1), Φριντζόν 6, Ιβλέβ 2, Αντόνοφ 2, Ζούμπκοφ 8 (2), Χβοστόφ 8 (2), Μοζγκόφ 14, Βοροντσέβιτς 10 (2), Κουλάγκιν 10 (2), Κουρμπάνοφ 4.