11 Νοεμβρίου 2017

Ο ΠΑΟΚ νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, 63-57 τον Άρη

O ΠΑΟΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως στο τέλος αποδείχθηκε ψύχραιμος και πήρε τη νίκη επί του Άρη με 63-57, στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Ο Δικέφαλος με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (14-0 σερί), πέρασε μπροστά με 40-31 και 48-36 στα μέσα της περιόδου., εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη του Άρη. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +15 (54-39), όμως ο Άρης απάντησε με δικό του 14-0 σερί στην τέταρτη περίοδο (54-53), βάζοντας «φωτιά» στο ματς.

Εκεί ο Χρυσικόπουλος έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ με τρίποντο (57-53), ο ίδιος έκανε και το 59-54 στο 38'. Ο Αθηναίου στο τελευταίο δίλεπτο δεν ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, στην επόμενη επίθεση του Άρη δέχθηκε τάπα από τον Μαργαρίτη και ακολούθως αστόχησε σε τρίποντο.
Ο Τσόχλας χάρη στην ευστοχία του στις βολές έγραψε το τελικό 63-57 και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 5 (9 ριμπάουντ), Κόνιαρης 6 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μαργαρίτης 11, Κατσίβελης 2 (1/8 σουτ), Τζόουνς 20 (6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Χρυσικόπουλος 8 (1), Κρουμπάλι, Τσόχλας 8 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Ζάρας 3 (1), Τρις.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Τσαϊρέλης 10 (1), Πουλιανίτης 2, Αθηναίου 20 (1/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/6 βολές), Ουίβερ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπένσον 7, Φλιώνης 4, Μούρτος, Μοράντ 2, Βασιλόπουλος (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Πέτγουεϊ, Μπελ 5 (1).