7 Νοεμβρίου 2017

Ήττα για τον Άρη από τη Μπεσίκτας

Ο Άρης δεν τα κατάφερε στην Κωνσταντινούπολη, καθώς ηττήθηκε από την Μπεσίκτας με σκορ 83-61, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League. Το ρεκόρ της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη είναι πλέον 2-3, με τους Τούρκους να συνεχίζουν στην κορυφή με ρεκόρ 4-1.

Ο Άρης πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα, παίρνοντας το προβάδισμα ακόμη και με +10 στην πρώτη περίοδο, ελέγχοντας τον ρυθμό (12-22 στο 9', έχοντας 4/8 τρίποντα), αλλά τα έκανε... θάλασσα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπεσίκτας βρήκε ρυθμό, είχε τα ηνία του σκορ και με τα σερί τρίποντα του "καυτού" Ντίμπλερ, προηγήθηκε με +13 (55-42) στο 28', σε μία περίοδο που οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Η Μπεσίκτας έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό της αναμέτρησης και έφτασε τελικά σε μια εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-33, 60-47, 83-61

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σαρίτσα): Μπότραϊτ 21 (4), Γκιουλέρ 6 (2), Κλαρκ 7 91), Βεϊσέλογλου 2, Σανί 4, Μουτάφ, Στρόμπερι 13 (3), Σιπάχι, Λίμα 8, Ντίμπλερ 16 (4), Γουίμς 5 (1), Ερντέν 2.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 3 (1), Βον 4, Τσαϊρέλης 8, Χρηστίδης, Μούρτος 3 (1), Αθηναίου 18 (5), Βασιλόπουλος 3 (1), Πέτγουεϊ 5 (1), Γουίβερ, Μπένσον 10, Μπελ 7 (1).