12 Νοεμβρίου 2017

Σπουδαίο «διπλό» για τη Νίκη Αιγινίου μέσα στην Αλεξανδρούπολη

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο τάι-μπρέικ για τη Νίκη Αιγινίου, αυτή τη φορά με 2-3 σετ επί του Εθνικού μέσα στην Αλεξανδρούπολη για την 3η αγωνιστική της Volley League.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην ιστορία της Νίκης επί του Εθνικού, μετά από έξι ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στρούγκαρ που σημείωσε 19 πόντους με 16/22 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό 73%, ενώ ήταν καλύτερη σε μπλοκ και σερβίς στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Στο 5ο σετ η Νίκη ξέφυγε 5-2 και με ένα μπλοκ άουτ και μία άμυνα άνοιξε τη διαφορά σε 7-2. Αυτές τις δύο φάσεις αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι με τον Μουστακίδη να διαμαρτύρεται και να δέχεται την αποβολή.

Ο Εθνικός παρόλα αυτά κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11 αλλά η Νίκη την κατάλληλη στιγμή με τον Στρούγκαρ και τον Ροντρίγκεζ πήρε τους καθοριστικούς πόντους. Να σημειωθεί πως και πάλι με τη Νίκη δεν αγωνίστηκε ο Λουκούμι.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-22
2ο σετ: 6-8, 8-16, 10-21, 12-25
3ο σετ: 4-8, 11-16, 14-21, 16-25
4ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-18
5ο σετ: 2-5, 3-10, 11-12, 12-15

* Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξ προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις 7 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-22, 12-25, 16-25, 25-18, 12-15) σε 120΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 4 (4/10 επ.), Χατζόπουλος 11 (4/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μιλστέιν 1 (άσσος), Ρίστιτς 13 (13/30 επ., 55%υπ .-32% αριστες), Βελίτσκοβιτς 12 (9/27 επ., 3 άσσοι, 53% υπ.-29% άριστες), Χριστόφας 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ (79% υπ.-62% άριστες) / Καβαρατζής 12 (12/20 επ.), Βλαχόπουλος, Κυριακίδης.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (άσσος), Μαυροβουνιώτης 13 (9/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Ντίνας 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουϊγιάδα 11 (8/11 επ., 3 άσσοι), Στρούγκαρ 19 (16/22 επ.,3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ραΐκοβιτς –λ (64% υπ. – 44% άριστες) / Κουτσονίκας, Ρεμπούτζιας, Μήλης.