11 Νοεμβρίου 2017

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΓΕΠ

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, η ΑΓΕ Πιερίας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας επί των Ικάρων Γιαννιτσών με 81-66 σε αγώνα για την 5η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα του Γιώργου Χρυσανθόπουλου ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 12-0, με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν τον αγώνα και να μειώνουν σε 27-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-34, με τους Ικάρους να περνούν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (40-41) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η ΑΓΕΠ απάντησε με 7-0 σερί και επανέφερε μετά από ώρα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-51). Στην τέταρτη περίοδο, οι Ίκαροι έμειναν χωρίς πόντο για πεντέμισι λεπτά, με την ΑΓΕΠ να παίρνει τελικά μια εύκολη νίκη με 81-66.

Κορυφαίος για την ΑΓΕΠ αλλά και πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Κώστας Παπαδόπουλος με 25 πόντους, ενώ από τους Ικάρους ξεχώρισε ο Τολιόπουλος με 21.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 38-34, 62-51, 81-66.

ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Χρυσανθόπουλος): Μωυσίδης 10 (1), Τσολακίδης 2, Καραγιάννης 15 (5), Κατηρτζίδης 1, Βαφόπουλος 14, Γιαμούζης, Χαρισόπουλος 1, Παπαδόπουλος 25 (4), Μέλλιος 4, Κουρκούτας 9, Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς.

ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Σπόντης): Μπέρμπερι 2, Τολιόπουλος 21 (2), Μισσιώνης 10, Χατζημωυσής 6, Βασιλειάδης 17 (4), Δεμερτζής, Μπογδάνης 10, Τσιουπλής, Μαντζούκης, Τσέλας, Αχλατλής.