1 Δεκεμβρίου 2017

Νίκη για τον Παναθηναϊκό, 82-71 την Μάλαγα στο ΟΑΚΑ

Σε ένα παιχνίδι που "μύριζε" έκπληξη για τρία δεκάλεπτα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα (82-71) και να διατηρηθεί στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν έπιασε τα συνηθισμένα στάνταρ απόδοσης, αλλά κατάφερε με ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο να πάρει τη νίκη. Έτσι, ο Παναθηναϊκός με αυτή τη νίκη έφτασε στο 7-3 και παραμένει τρίτος μαζί με τη Φενέρμπαχτσε, ενώ οι Ανδαλουσιανοί έπεσαν στο 3-7.

Ο Τζέιμς Γκιστ (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Νικ Καλάθης (16 πόντοι, 12 ασίστ) ήταν αυτοί που έκαναν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς στο παιχνίδι, αλλά εκείνος που έδωσε το "κάτι παραπάνω" για να ξεφύγει το "τριφύλλι" στο σκορ ήταν ο Νίκος Παππάς, που σημείωσε 9/11 πόντους του στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-35, 54-54, 82-71.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρίβερς 15 (3), Παππάς 11 (2), Ντένμον, Γκιστ 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 4 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 7 (2), Καλάθης 16 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 12 ασίστ), Αντετοκούνμπο.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 8, Ντίαθ 3, Σάλιν, Ντίεθ 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 12 (2), Νέντοβιτς 16 (3), Μπρουκς (0/7 σουτ), Όγκουστιν 9, Σουάρεθ 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Μούσλι 6.