6 Ιανουαρίου 2018

Εύκολες νίκες για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ ξεκίνησαν ιδανικά το 2018, καθώς επικράτησαν εύκολα επί του Παναιτωλικού (1-4) και Λεβαδειακού (5-0) αντίστοιχα και «προσπέρασαν», έστω και προσωρινά, τον Ολυμπιακό, στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Superleague.

ΠΑΟΚ – Λεβαδειακός 5-0

Ο ΠΑΟΚ συνέτριψε με 5-0 τον Λεβαδειακό στην Τούμπα, κάνοντας ποδαρικό… με το δεξί στο 2018. Ο Λέο Μάτος άνοιξε το σκορ στο 18', με τον δικέφαλο να πετυχαίνει άλλα τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Τζάλμα Κάμπος (48’, 59’) και Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς (57', 89' πεν.) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας (46΄ Τσίμιροτ), Πέλκας (77΄ Κουλούρης), Λημνιός (63΄ Μπίσεσβαρ), Κάμπος, Πρίγιοβιτς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Αντιλέχου, Λεονάρντο, Φαβάρο, Ζαραδούκας (58΄ Μπελγκαζουανί), Ομπιόρα, Νιάσε (63΄ Μητρόπουλος), Τσαμπούρης, Γιουσούφ, Γιακουμάκης, Μαρκόφσκι.

Παναιτωλικός – ΑΕΚ 1-4

Η ΑΕΚ διέλυσε στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό, όπως και στο Κύπελλο, και με το 4-1 έπιασε προσωρινά κορυφή. Σκόρερ της «Ένωσης» ο Μπακασέτας στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα, ο Χριστοδουλόπουλος στο 36΄ με πέναλτι, ο Αραούχο στο 45+1 με σουτ και ο Λόπες στο 61΄ με σουτ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 68΄ με πέναλτι του Μοράρ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Ροντρίγκες, Μιχάι, Μύγας (69΄ Μαρινάκης), Λουίς Ρόσα (46΄ Κλέζιο), Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Ρόσα (60΄ Τσοκάνης), Ντίας, Μοράρ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Γκάλο, Κονέ, Μπακασέτας (52΄ Μασούντ), Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος (60΄ Λόπες), Αραούχο (71΄ Γιακουμάκης), Λιβάγια.