10 Ιανουαρίου 2018

Μία νίκη και δύο ήττες για τις ομάδες του Αιόλου Κατερίνης

Μία νίκη και δύο ήττες ήταν ο απολογισμός των ομάδων του Αιόλου Κατερίνης στα πρωταθλήματα Βόλεϊ της ΕΣΠΕΜ.

ΤΟΠΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΑΙΟΛΟΣ 1-3
"Έσωσε", τελικά τους 3 βαθμούς η ομάδα του Αιόλου, αφού η μαχητική ομάδα του Αρίωνα έβαλε δύσκολα στα κορίτσια της Κατερίνης, τουλάχιστον στα 2 πρώτα σετ. Μετά, ο Αίολος έφτασε στη νίκη σχετικά εύκολα, εκμεταλλευόμενος το μπαράζ λαθών της γηπεδούχου ομάδας.

Στο 1ο σετ, ο Αρίων μπήκε δυνατά, προηγούμενος 9-2 και 14-7. Ο Αίολος ισοφάρισε πρόσκαιρα σε 15-15, αλλά δεν υπήρχε συνέχεια. Στο 2ο, ο Αίολος με πολλά λάθη, δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Μάλιστα βρέθηκε να χάνει στη μεγαλύτερη διάρκειά του (22-21 στο τέλος), αλλά τελικά ισοφάρισε έστω και στο όριο. Στα άλλα 2 σετ, ο Αίολος πήρε νωρίς προβάδισμα και το κράτησε ως το τέλος, χωρίς να απειληθεί, από τα κορίτσια του Αρίωνα που με κακή ψυχολογία υπέπεσαν σε πολλά λάθη. Χαρακτηριστικό είναι, ότι στο 4ο σετ, το 2-12 έγινε με 8 χαμένες επιθέσεις των γηπεδούχων.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛ.(Δήμτσας): Ναχάμου, Κούση, Μυλωνά, Παλληκαρίδου, Σαρβάνη, Μπηλιώνη, Καμπέρη, Λαζαρίδου, Παλκογιάννη, Λιούρη, Μολώνη, Αμανατίδου, Στιβαχτάκη.

ΑΙΟΛΟΣ (Τσιουπλής): Κωνσταντινίδου, Χανδόλια, Μ. Μπατάλα, Πάτσα, Ξ. Συβρίδου, Κατσάρα, Κεραμιδιώτου, Τζιλίνη, Σουλή, Σιώκου.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ (α' όμιλος): ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΑΙΟΛΟΣ 3-0
Νίκη για τον Αρχέλαο, στην πρώτη Κατερινιώτικη αναμέτρηση της χρονιάς, σε επίπεδο παγκορασίδων. Ο Αίολος διεκδίκησε μόνο το 3ο σετ, δίχως όμως να καταφέρει κάτι, με τον Αρχέλαο να φτάνει δίκαια στη νίκη.
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Καμανατζής): Σεϊταρίδου, Μιχαηλίδου, Αργυροπούλου, Ματροπούλου, Δήμα, Καλιακού, Ευαγγελοπούλου, Λιάκου, Μπαραλιάκου, Γκρίζου.

ΑΙΟΛΟΣ (Στούπας): Βλάγκα, Τίγκα, Μακρίδου, Παναγιωτίδου, Αβραμίδου, Παπαδοπούλου, Μ. Συβρίδου, Ζάραλη, Σιδηροπούλου.

ΠΑΙΔΩΝ - ΕΣΠΕΜ: ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ - ΑΙΟΛΟΣ 3-0
Το πλεονέκτημα στο φιλέ για τα αγόρια της Σκύδρας ήταν δύσκολο εμπόδιο για την παιδική ομάδα του Αιόλου, που ηττήθηκε με 3-0 από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας.
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Χριστοφορίδης): Σιδηρόπουλος, Δημητριάδης, Αγγελίδης, Φράγκος, Τσανακτσίδης, Γαλλιός, Πορτοκαλίδης, Κούτσικος, Σεμερτζίδης, Ανδρεάδης, Δερβέλης.

ΑΙΟΛΟΣ (Στούπας): Τολιόπουλος, Σουλής, Κουρτεσιώτης, Γαζέτης, Χασιώτης, Πρίντζιος.