3 Μαρτίου 2018

Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ: Ο Βατανιακός μεγάλος νικητής στο κατερνιώτικο ντέρμπι με την ΑΓΕΠ

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα, ο Βατανιακός νίκησε με 77-76 στην παράταση την ΑΓΕ Πιερίας στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης, για την 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με αυτή τη νίκη του ο Βατανιακός έπιασε την ΑΓΕΠ στους 27 βαθμούς, υστερεί όμως στην ισοβαθμία, καθώς στον αγώνα του πρώτου γύρου η ΑΓΕΠ είχε επικρατήσει με 80-64.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Η ΑΓΕΠΠ με ενα σερί 8-0 προηγήθηκε με 68-62, όμως ο Βατανιακός αντέδρασε και με καλάθι του Πόσιου πέρασε μπροστά με 69-71. Ο Κώστας Παπαδόπουλος με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 71-71, ο Βατανιακός αστόχησε στην τελευταία επίθεση και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Εκεί, ο Βατανιακός με 2/2 βολές του Τάσου Βουτσακόπουλου προηγήθηκε με74-77 και ο Κουρκούτας με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 76-77 στα 30’’ πριν το τέλος. Οι παίκτες του Βατανιακού έκαναν λάθος στην επίθεση, όμως οι τυπικά γηπεδούχοι αστόχησαν στην τελευταία επίθεση και έτσι ο Βατανιακός πήρε μια σπουδαία νίκη.
Ο Μπίσμπας με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, μεγάλη εμφάνιση έκαναν και οι Βουτσακόπουλος και Πόσιος με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Για την ΑΓΕ Πιερίας, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Παπαδόπουλος και Βαφόπουλος με 16 πόντους.
Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ.
Δεκάλεπτα: 17-18, 40-35, 55-55, 71-71 (κ.α.), 76-77
ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 5 (1), Μωυσίδης 7 (1), Τσολακίδης 4, Καραγιάννης 10 (1), Βαφόπυολος 16, Κουρκούτας 11 (1), Βουλγαράκης, Παπαδόπουλος 16 (3), Μέλιος 7 (1), Αδαμίδης, Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς.
ΑΕ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ-ΣΑΡΙΣΑ (Χοτοκουρίδης): Κοτσιμπελης 2, Σιαπάκας 4, Τερζόπουλος 3 (1), Α. Βουτσακόπουλος 18 (2), Πόσιος 17 (1), Βαρβούτης 6, Μαρινόπουλος, Μπίσμπας 23 (1), Ακερμανίδης, Χ. Αμανατίδης, Χ. Βουτσακόπουλος, Φ. Αμανατίδης.