7 Μαρτίου 2018

Football League: Ήττα για τον Αιγινιακό από τον ΟΦΗ - Νέα γκέλα για τον Άρη (video)

Ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από το «Γιάννης Παραλυκίδης» επικρατώντας με 3-0 του Αιγινιακού για την 20η αγωνιστική της Football League.

Με την έκτη σερί νίκη τους, οι Κρητικοί πλησίασαν στους δύο βαθμούς τον πρωτοπόρο Άρη, ο οποίος είχε δεύτερη απώλεια βαθμών μέσα σε λίγες ημέρες, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ με την Καλλιθέα στο Ελ Πάσο.
Με τον... συνήθη ύποπτο Δημήτρη Μάνο, ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 5ο λεπτό, με τον πρώτο σκόρερ της Κατηγορίας (15 γκολ), να δέχεται την ασίστ από τον Κουτσιανικούλη. Ο Αιγινιακός επιχείρησε να απαντήσει στο 10', αλλά το σουτ του Πέριτς έφυγε ίγο εκτός. Στο 33' το σουτ του Μάνου έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Κομεσίδη, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, ο Μάνος απείλησε στο 46' αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο, για να έρθει ο Κουτσιανικούλης δύο λεπτά μετά και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Αυτή τη φορά, ο Μάνος ήταν ο δημιουργός και ο «Κούτσι» με σουτ νίκησε τον Καραγκιόζη. Στο 64' οι «μελανόλευκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-3, με τον Μάνο να σημαδεύει από κοντά το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό, το σουτ του Ντίνα έφυγε μόλις άουτ. Στο 72' το σουτ του Γκατσολάρι μπλόκαρε ο Στρέζος, σε μία από τις λίγες επισκέψεις των γηπεδούχων. Στο 80' το σουτ του Κουτσιανικούλη έδιωξε ο Καραγκιόζης, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Στρέζος μπλόκαρε το σουτ του Γκατσολάρι, στην απάντηση του Αιγινιακού. Στις καθυστερήσεις ο Πουρτουλίδης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπολάκη έκανε το 0-3.
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Καραγκιόζης, Ανδρικόπουλος, Βλάχος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Γκατσολάρι, Πέριτς, Ζούρκος, Παπαδόπουλος, Πολύζος, Σοφιανής (69' Κούστα).
ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Παπαστεριανός, Νάστος (76' Βαφέας), Κουτσιανικούλης, Ντίνας (68' Κοέλιο), Μάνος, Βουό (59' Πουρτουλίδης).