2 Φεβρουαρίου 2019

Basket League: Ο Προμηθέας συνέτριψε τον ΠΑΟΚ - Νίκες για ΑΕΚ, Άρη, Περιστέρι και Κύμη

Στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Basket League o Προμηθέας συνέτριψε τον ΠΑΟΚ με 82-59 και απέκτησε προβάδισμα για την τετράδα, ωστόσο ο Δικέφαλος υπερασπίστηκε το +25 (81-56) του πρώτου αγώνα. Εύκολες νίκες για ΑΕΚ και Άρη, "ανάσα" για την Κύμη, ενώ το Περιστέρι νίκησε μέσα στον Χολαργό με buzzer beater του Βασιλόπουλου.

Προμηθέας - ΠΑΟΚ 82-59

Ο Προμηθέας κυριάρχησε από το ξεκίνημα του αγώνα και νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 82-59. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 33 πόντους (65-32), όμως ο ΠΑΟΚ ροκάνισε τη διαφορά και την έριξε μέχρι τους 19 πόντους. Το μόνο που είχε ενδιαφέρον είναι η διαφορά των 25 πόντων με την οποία είχε επικρατήσει ο ΠΑΟΚ στον πρώτο αγώνα, την οποία τελικά υπερασπίστηκε, αφού ο Χολ αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία στο τελευταίο σουτ του αγώνα.
Τα δεκάλεπτα: 21-10, 49-26, 66-41, 82-59
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 14 (2), Μέιερ 10 (2), Λίποβι 2, Έλις 12, Μπράουν 2, Σαλούστρος 12 (1), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 7 (1), Τσαϊρέλης 4, Γερομιχαλός, Χολ 7 (1), Παρκς 5.
ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης, Τέπιτς, Γκος 6 (1), Τζέφερσον, Ζάρας 4, Μαργαρίτης 11 (1), Τσόχλας 4 (1), Σχίζας 6, Γκαρετ 4, Χάτσερ 9 (2), Τζόουνς 2.

ΑΕΚ - Ρέθυμνο 82-62

Το Ρέθυμνο ήταν κοντά στο σκορ για τρία δεκάλεπτα στο ΟΑΚΑ, ωστόσο με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ επικράτησε με 82-62 και έφτασε τις 11 νίκες σε 16 αγώνες. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Ένωση ήταν οι Βινς Χάντερ και Μάλκολμ Γκρίφιν με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62
ΑΕΚ (Μπάνκι):  Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 20, Γκρίφιν 19 (1), Σαντ-Ρος 5, Θίοντορ 4, Μωραΐτης 3, Ξανθόπουλος 6 (2), Λαρεντζάκης 5, Γιαννόπουλος 2, Ματσιούλις (1), Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος 2.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 6 (1), Μπαρτ 15 (2), Κλάντον 6, Χίκι 7 (1), Ντάνιελς 8 (1), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης 6 (1), Ραζής, Κουρέπης 2, Τζόουνς 9 (1).

Χολαργός - Περιστέρι 75-76

Συγκλονιστικό ματς έγινε στον Χολαργό, όπου το Περιστέρι με buzzer beater του Παναγιώτη Βασιλόπουλου πήρε μεγάλη νίκη με 76-75. Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με +7 (55-48). Οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό μπήκαν ισόπαλες (70-70) με τον Γιάνκοβιτς με δύο βολές στα 39'' να βάζει μπροστά το Χολαργό (72-71). Στα 22'' ο Χόκινς έχασε τις κρίσιμες βολές, ο Γιάνκοβιτς έκανε επιθετικό φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και ο Βασιλόπουλος ήταν πιο ψύχραιμος και το Περιστέρι προσπέρασε ξανά με 73-72. Το μεγάλο σουτ ήρθε από τον Φιτζπάτρικ για τον Χολαργό στα 6'' και ο Πεδουλάκης πήρε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση. Ο Γκρέι αστόχησε στο τρίποντο, η κατοχή όμως έμεινε στους φιλοξενούμενους με 2,7'' να απομένουν. Ο Βασιλόπουλος ευστόχησε σε δύσκολο τρίποντο από τη γωνία και χάρισε τη νίκη στους Περιστεριώτες με 76-75.
Τα δεκάλεπτα: 29-25, 45-39, 55-48, 75-76
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φίτζπατρικ 6 (2), Γιάνκοβιτς 16, Οκερέαφορ 5, Αγκμπελέσε 14, Χόκινς 18 (1), Κόττας 2, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 2, Τάλτον, Σκουλίδας, Λοβ 10 (2).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (2), Γκρέι 14 (3), Σίρκο 5, Ντάνιελ 4, Καράμπελας, Μουράτος 6 (1), Σκορδίλης 10, Χάροου 6, Αγραβάνης, Μπέντιλ 20 (2).

Άρης - Πανιώνιος 79-56

Στο κατάμεστο «Nick Galis Hall» από 5000 και πλέον οπαδούς του, ο Άρης νίκησε εύκολα τον Πανιώνιο με 79-56 και έφτασε τις έξι νίκες και τις τέσσερις στους τελευταίους πέντε αγώνες.
Οι Μποχωρίδης (15 πόντοι), Χάρις (11 πόντοι) και Κάιζερ (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Άρη, ο οποίος πέτυχε 30 πόντους στην πρώτη περίοδο, ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο.
Στο ημίχρονο του αγώνα η ΚΑΕ Άρης τίμησε την ομάδα της σεζόν 1978/79, με αφορμή την συμπλήρωση 40 ετών από την κατάκτηση του δεύτερου πρωταθλήματος στην ιστορία του συλλόγου και δεύτερου μεταπολεμικά, έπειτα από εκείνο του 1930.
Τα δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56.
ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς 9, Κάιζερ 11 (9 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 5 (1), Μποχωρίδης 15 (1), Φλιώνης 7 (1), Μπελ 8 (2), Νταλό 5 (1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 6, ΜακΓκι 2, Χάρις 11 (1), Αγγέλου.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Ντόρσεϊ 8, Τέιλορ, Μπέρι 12 (2), Χάρις 5 (1), Δίπλαρος 6, Καμπερίδης, Παπαντωνίου 13 (1), Οστιν 5 (1), Ελ-Αμίν 5 (1), Δημητρακόπουλος 2.

Κύμη - Κολοσσός 91-86

Η Κύμη έχασε τις τρεις από τους τέσσερις περιόδους, αλλά μία και... καλή (η δεύτερη) ήταν αρκετή για να την οδηγήσει στη νίκη επί του Κολοσσού με 91-86.
Οι Ουάσινγκτον (25 πόντοι), Λιούις (19 πόντοι), Σαγκς (15 πόντοι), Τουντζιαράκης (11 πόντοι) και ο νεοφερμένος Καρινιάουσκας (14 πόντοι) σημείωσαν 84 από τους 91 πόντους της Κύμης, η οποία δεν φάνηκε να επηρεάζεται ούτε από την απουσία του Κρις Χόρτον. Ο Αμερικανός επικαλέστηκε ενοχλήσεις κατά την διάρκεια της προθέρμανσης και δεν αγωνίστηκε, με συνέπεια ο Ισίδωρος Κουτσός να τον στείλει στο ξενοδοχείο και να θεωρείται πιθανή η λύση του συμβολαίου του.
Οι Μπράουνιγκ (22 πόντοι), Πίνκστον (18 πόντοι), Μαυροειδής (14 πόντοι) και Δημάκος (14 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Κολοσσού, ο οποίος παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 2-13.
Τα δεκάλεπτα: 24-27, 49-41, 70-64, 91-86.
ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 11, Σαγκς 15 (1), Ουάσινγκτον 25 (4), Λιούις 19 (4), Γουίλιαμς 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Μαραγκός 5, Μητσιμπόνας, Καρινιάουσκας 14.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 14, Δημάκος 14 (1), Ντιγκς 3, Μπράουνινγκ 22 (1), Πίνκστον 18 (1), Γεωργάκης 4, Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 2, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Κάρτερ 9 (1), Λι.