24 Μαρτίου 2017

Ήττα για τον Ολυμπιακό, 73-79 από τη Ρεάλ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 73-79 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ για την 28η αγωνιστική της Euroleague και έτσι θα τερματίσει οριστικά στην 3η θέση της κανονικής διάρκειας.

Οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Γιώργο Πρίντεζη, ενώ ο Κεμ Μπιρτς έπαιξε μόλις 5 λεπτά, καθώς είχε φραστικό επεισόδιο με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, με τον προπονητή του Ολυμπιακού να μην τον χρησιμοποιεί καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, εκτός από το ματς, ο Ολυμπιακός έχασε και τον Ματ Λοτζέσκι που αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν το τέλος.
MVP του αγώνα ήταν ο Άντονι Ράντολφ. Ο Αμερικανός φόργουορντ  είχε 21 πόντους με 4/4βολές, 7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 27 στην αξιολόγηση. Εξαιρετικός για τον Ολυμπιακό ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, με τον Σέρβο σέντερ να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Euroleague με 18 πόντους (5/6 διπ., 8/10 βολές).
Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο προβάδισμα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +6 (43-37 και 48-42) με τρίποντα από Σπανούλη και Μάντζαρη. Όμως το τέταρτο φάουλ του Μάντζαρη σε εκείνο το σημείο, αποσυντόνισε τον Ολυμπιακό, κυρίως στην άμυνα, με τον Γιουλ να παίρνει… μπρος. Ο Ισπανός έφτασε στους 14 και έγραψε το 52-56 στο 28', για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 54-58 υπέρ της Ρεάλ.
Ο Ντόνσιτς έκανε και το 54-60 στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου και ο Χαντερ το 58-66 στο 35', σε ένα διάστημα που ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Γιουλ έφερε το ματς και στο +9 (63-72) στο 37' κι εκεί έδωσε σημάδια ζωής ο Ολυμπιακός, κάνοντας 5-0 σερί με καλάθι του Μάντζαρη και τρίποντο του Σπανούλη.
Ο Γιουλ με 1/2 βολές έκανε το 68-73, ο Παπανικολάου μείωσε σε 70-73 και ο Σπανούλης έχασε ευκαιρία να μειώσει περισσότερο. Ο Γιουλ έκανε το 70-75, ο Σπανούλης με 1/2 βολές το 71-75 και ο Ράντολφ στα 28'' με 2/2 βολές το 71-77. Κάπου εκεί κρίθηκαν όλα και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με 73-79.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-37, 54-58, 73-79
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 7 (1), Μπιρτς, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 9 (2), Γουότερς 2, Αγραβάνης 10 (1), Μιλουτίνοφ 18, Παπανικολάου 11 (1), Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέσκι 3 (1).
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ράντολφ 21 (1), Ντρέιπερ, Φερνάντεθ, Ντόντσιτς 4, Ματσιούλις 7 (1), Ρέγες 4, Αγιόν 2, Κάρολ 2, Χάντερ 10, Γιουλ 10 (2), Τόμπκινς 3 (1), Τέιλορ 5 (1).