22 Μαρτίου 2017

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό μέσα στο Βελιγράδι

Με καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη στα 3,4’’ πριν το τέλος, ο Ολυμπιακός νίκησε στην παράταση με 66-64 τον Ερυθρό Αστέρα στην Kombank Arena, σε έναν αγώνα με συγκλονιστική εξέλιξη.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος εκμεταλλεύτηκαν το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο των Σέρβων και προηγήθηκαν με 30-17. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση, και με… συνεχόμενα τρίποντα ο Ερυθρός Αστέρας μετέτρεψε το 32-42 σε 43-42 στο τέλος της περιόδου.
Με 7-0 σερί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (15-0 συνολικά), οι Σέρβοι ξέφυγαν με 8 (50-42), όμως ο Αγραβάνης με τρία σερί τρίποντα, μείωσε σε 53-51 κρατώντας όρθιο τον Ολυμπιακό. Με 2/2 βολές ο Αγραβάνης ισοφάρισε, ο Τζένκινς έκανε το 55-53 και ο Παπαικολάου με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 55-55.
Ο Γκούντουριτς με ένα φοβερό step-back τρίποντο έκανε το 58-55, ο Πρίντεζης απάντησε άμεσα ισοφαρίζοντας σε 58-58, ενώ ο Μάντζαρης ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.
Εκεί οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο. Ο Μάντζαρης με δύο βολές έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (63-64), ο Τόμπσον με 1/2 βολές ισοφάρισε, όμως ο Σπανούλης έκανε βήματα στα 38’’ πριν το τέλος. Ο Παπαπέτρου έπαιξε φοβερή άμυνα στον Γκούντουριτς με τον Ολυμπιακό να κερδίζει την κατοχή και να έχει επίθεση 20 δευτερολέπτων. Ο Γκριν «τρύπησε» την άμυνα, έδωσε στον Πρίντεζη και αυτός με το γνωστό… πεταχτάρι του έκανε το 64-66, με τον Τζένκινς να αστοχεί στο τελευταίο σουτ από το κέντρο του γηπέδου.
Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58 (κ.α.), 64-66.
Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 7, Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 9, Τζένκινς 13, Γκούντουριτς 14, Κούζμιτς 8, Μπιέλιτσα 4.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς 2, Αγραβάνης 16, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 17, Μάντζαρης 5.