27 Απριλίου 2017

Πανελλήνιο Εφήβων: «Πάλεψε» αλλά ηττήθηκε ο Πιερικός Αρχέλαος, 76-61 από τον Προμηθέα

Στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της πρώτης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων που διεξάγεται στην Κατερίνη, ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 76-61 από τον Προμηθέα Πατρών.

Η ομάδα της Κατερίνης κοίταξε στα μάτια έναν πολύ ικανό και δυνατό αντίπαλο που αποτελεί, μαζί με τον Δούκα, τα δύο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.
O Προμηθέας ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 11-3, ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (20-10). Οι Κατερινιώτες είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και κυρίως μέσα στη ρακέτα, όπου οι παίκτες του Προμηθέα είχαν ξεκάθαρο προβάδισμα, με το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-18 υπέρ των Πατρινών.
Στην δεύτερη περίοδο ο Πιερικός Αρχέλαος βελτίωσε αισθητά την άμυνά του παίζοντας ζώνη, με αποτέλεσμα να δεχθεί μόλις 4 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Την ίδια ώρα όμως, είχε πρόβλημα στο σκοράρισμα, με τη διαφορά να φτάνει τους 13 πόντους (34-21). Οι παίκτες του Στέλιου Χατζηιωάννου ροκάνισαν σιγά-σιγά τη διαφορά και μείωσαν στους 5 πόντους (35-30) με καλάθι του Τσιρογιάννη. Ο Προμηθέας σκόραρε μετά από περίπου 4:30 με τρίποντο από τη γωνία για το 38-30, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 40-32.
Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Προμηθέα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της (51-34) στα μισά της τρίτης περιόδου. Με σερί 9-2 και πρωταγωνιστές τους Τσιρογιάννη και Ζησόπουλο ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε σε 53-43, στα 3:19’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αναγκάζοντας τον προπονητή του Προμηθέα να καλέσει τάιμ-άουτ.
Ο Τσιρογιάννης με νέο καλάθι έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (53-45), ενώ ο Ζησόπουλος με τρίποντο από τα 8,5 μέτρα μείωσε στους 7 (55-48), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 58-51 με καλάθι του Τσιρογιάννη μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια.
Με 7-0 σερί στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Προμηθέας ξέφυγε ξανά με 13 (65-52) και με 15 (72-57) 4:12’’ πριν το τέλος του αγώνα. Κάπου εκεί οι Κατερινιώτες έμειναν από δυνάμεις, με την τελική διαφορά των 15 πόντων να τους αδικεί για την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν.
Διαιτητές: Παντελίδης, Σπυρόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 30-18, 40-32, 58-51, 76-61.
ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος 1, Τσιακμάς 7 (1), Κουμουνδούρος 2, Κυριλής 18 (2), Μαντζούκας, Δατσιάδης 2, Σανδραμάνης 23 (4), Μπαρδάκας, Βυρλάς 17, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 6, Γραμματικός.
ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 2, Ταβαντζής, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 12 (2), Παρμακτσίδης 9, Τζιοβάρας 2, Χατζηλάμπρου 7 (1), Τσιλιγγαρίδης 5 (1), Τσιρογιάννης 22, Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης 2.