29 Απριλίου 2017

Πανελλήνιο Εφήβων: Νίκη για τον Δούκα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Στο ματς το οποίο έριξε την αυλαία της τρίτης αγωνιστικής του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, ο Δούκας νίκησε με 70-58 τον Ολυμπιακό και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή.

Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» ουσιαστικά το επιθετικό μπλακάουτ που έπαθε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Δούκα να κάνει σερί 10-0 και να περνάει μπροστά με 28-16, αφού οι ερυθρόλευκοι έμειναν άποντοι για περίπου επτά λεπτά. Ο Ολυμπιακός πέτυχε τους πρώτους του πόντους στην δεύτερη περίοδο με βολή και λέι-απ του Αρσενόπουλου που μείωσε σε 28-19, όμως ο Δούβλης πέτυχε τρίποντο και δίποντο και έκανε το +14. Ο Τζάιδας έγραψε το τελικό σκορ της δεύτερης περιόδου (33-21).
Ο Ολυμπιακός μείωσε στους 7 (39-32) με τον Αρσενόπουλο, όμως ο Δούκας με 10-2 σερί ξέφυγε με 15 πόντους (49-34), με την Τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 56-44. Ο Δούβλης ανέβασε τη διαφορά στους 16 για τον Δούκα αλλά ο Παπαγεωργίου με βολές και ο Μπαλλής με σουτ μείωσαν στους 12 (63-51) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Δούβλης πάλι από την γραμμή έκανε το +14, ο Τζάιδας μείωσε, αλλά ο Λιούνης έγραψε το 67-53 και ο Ποκουσέφσκι το 67-55. Απέμειναν 28 δεύτερα όταν ο Τζάιδας έκανε το 67-57 όμως ο Τσουργιάννης ανέβασε πάλι τον δείκτη στους δώδεκα. Η βολή του Φιλά έγραψε το 69-58 και η βολή του Δούβλη διαμόρφωσε το τελικό 70-58 για τον Δούκα που παρέμεινε αήττητος.
Δεκάλεπτα: 12-16, 33-21, 56-44, 70-58
Διαιτητές: Παντελίδης-Κωνσταντινόπουλος
ΔΟΥΚΑΣ (Παπαδόπουλος): Δούβλης 18 (1), Καράμπελας, Καμπερίδης 10 (2), Ρογκαβόπουλος 4, Καρακατσάνης, Ψαρράς, Σακελλαρίου 3 (1), Προίσκος 7 (1), Σωτηρίου 6, Γκίνης, Δραγάτης 11, Λιούνης 11.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 2, Μπαλλής 9 (1), Μερισιώτης 1, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 4, Τζαϊδάς 10, Φιλά 1, Αρσενόπουλος 15 (1), Γερόνικος 10, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 6.