6 Σεπτεμβρίου 2017

Δεύτερη η Φινλανδία, με Ιταλία στους 16 – Πρόκριση και για την Ουκρανία

Η Φινλανδία νίκησε και την Ισλανδία με 83-79 και κατέλαβε την 2η θέση του Α’ ομίλου του Eurobasket. Έτσι, στην Φάση των 16 θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, η οποία νωρίτερα νίκησε με 71-69 την Γεωργία, αφήνοντάς την εκτός διοργάνωσης, με την Ουκρανία να παίρνει την 4η θέση του Β’ ομίλου μετά τη νίκη της με 88-64 επί του Ισραήλ.

Ο Λάουρι Μάρκανεν έκανε άλλη μια φανταστική εμφάνιση, καθώς στα 24 λεπτά που αγωνίστηκε πρόλαβε να σκοράρει 23 πόντους με 3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 8/8 βολές. Ο νεαρός φόργουορντ των Chicago Bulls συνεχίζει να εντυπωσιάζει και τώρα πηγαίνει στην Κωνσταντινούπολη για να αποδείξει ότι μπορεί να κουβαλήσει την ομάδα του ακόμη πιο μακριά από τη φάση των 16.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 52-59, 83-79

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Χαφ 5, Λι 9, Σαλίν 17 (5), Κότι 4, Κόπονεν 10 (1), Νούτινεν 7 (1), Ράνικο 6, Λίντμπομ 2, Μάρκανεν 23 (3), Μέρφι

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 12, Άκοξ 10, Μπαέρινγκσον 12 (2), Στέφανσον 13, Φρίντρικσον 3, Βίλιαλμσον 9 (1), Γκούναρσον, Ερμολίνσκι 4 (1), Πάλσον 11 (1), Χλίνασον 2, Μπγιόρνσον 3 (1).

Ιταλία – Γεωργία 71-69

Σε ένα ματς-θρίλερ, η Ιταλία νίκησε 71-69 την Γεωργία και πάει στην Κωνσταντινούπολη για να παίξει με την Φινλανδία. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έχοντας διψήφιο αριθμό στο προβάδισμα της, αλλά η Γεωργία αντέδρασε στο τέλος, περνώντας μπροστά στο τελευταίο λεπτό (68-67). Στην συνέχεια η Ιταλία πήρε πόντους από την γραμμή των βολών, ενώ ήταν "σωτήριο" και καθοριστικό για τους "μπλε" το μπλοκ του Λουίτζι Ντατόμε στον Γιόργκι Σερμαντίνι, στην εκπνοή του αγώνα, στην προσπάθεια του 28χρονου σέντερ να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 10-27, 30-38, 47-58, 69-71

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ζούρος): Ντίξον 29 (4), Πατσούλια 9, Τσιντσάντζε, Σερμαντίνι 11, Σανάντζε 5 (1), Μαρκοϊσβίλι 3 (1), Μπερισβίλι, Σενγκέλια 12.

ΙΤΑΛΙΑ (Μεσίνα): Χάκετ 7 (1), Μπελινέλι 15 (3), Αραντόρι 12 (3), Φιλόι 9 (1), Μπιλίγκα 4, Μέλι 6 (1), Κουσίν 2, Ρόσι 2, Ντατόμε 14 (3).

Ισραήλ – Ουκρανία 64-88

Το Ισραήλ... παραδόθηκε αμαχητί στην Ουκρανία, που έφτασε δια περιπάτου στη νίκη με 88-64 και προκρίθηκε στους "16" του Eurobasket, αφήνοντας εκτός συνέχειας τη Γεωργία. Σε ένα παιχνίδι με μονόπλευρο ενδιαφέρον, καθώς οι Ισραηλινοί δεν είχαν ελπίδες πρόκρισης, οι Ουκρανοί κυριάρχησαν μετά την πρώτη περίοδο και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη. Στους "16" θα αντιμετωπίσουν τους αήττητους μέχρι τώρα, Σλοβένους.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-36, 39-61, 64-88

ΙΣΡΑΗΛ (Έντελσταϊν): Ντόουσον 5, Μέκελ 3, Ελιγιάχου 12 (5ρ., 6ασ.), Κάσπι 3, Πνίνι 8, Κάντιρ 10, Χαλπερίν, Μπλέιζερ 3, Τίμορ 7, Ζάλμανσον 2, Οχαγιόν 11.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μούρζιν): Πουστοζβόνοβ 2, Κόλτσενκο 9, Λουκάσοβ 5 (5ρ., 7ασ.), Οτβερτσένκο 13, Λίποβι 10 (5ασ.), Κορνιγιένκο 4, Μπόμπροβ 9 (6ρ., 5ασ.), Ζάιτσεβ 4, Κραβτσόβ 17 (7ρ.), Πούστοβι 8 (7ρ.), Κόνιεβ 7.