3 Σεπτεμβρίου 2017

Νίκη μετά από δύο παρατάσεις για τη Φινλανδία

Σε ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις, η Φινλανδία επικράτησε της Πολωνίας με 90-87 και έφτασε τις δύο νίκες το Ευρωμπάσκετ. Ο Λάουρι Μάρκανεν έκανε και πάλι φοβερά πράγματα, τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια.

Οι Πολωνοί… αυτοκτόνησαν καθώς είχαν προβάδισμα 9 πόντων, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Ένα τρίποντο του Σάλιν και 3/3 βολές από τον Μάρκανεν 15,6'' πριν από τη λήξη έκαναν το σκορ 64-66 και μετά το τάιμ άουτ του Τέιλορ οι Πολωνοί... δώρισαν τη μπάλα στον 20χρονο άσο των Μπουλς, που κάρφωσε στον αιφνιδιασμό στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σλότερ έβαλε μεγάλα καλάθια και έφερε την Πολωνία αγκαλιά με τη νίκη 12,6'' πριν από τη λήξη (76-78), ωστόσο ο Μάρκανεν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο 20χρονος φόργουορντ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση, εκμεταλλεύτηκε το μις-ματς (μετά την αλλαγή στο πικ εν ρολ) με τον Σλότερ και ισοφάρισε 3,1'' πριν από τη λήξη! Ο Βατσίνσκι έχασε το τελευταίο σουτ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε νέα παράταση.

Ο Μάρκανεν έβαλε και εκεί τη σφραγίδα του. Ο άσος των Μπουλς σημείωσε επτά από τους 11 πόντους των Φιλανδών στη δεύτερη παράταση και άρπαξε επίσης το πιο μεγάλο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα, μετά την άστοχη δεύτερη ελεύθερη βολή του Κόπονεν, με 17'' να απομένουν και το σκορ 87-84. Ο Μάρκανεν έβαλε δύο βολές, έκανε το σκορ 89-84 και παρά το τρίποντο του Σλότερ 7,2'' πριν από το τέλος, η Φινλανδία κράτησε σφιχτά τη νίκη στα χέρια της μετά τις 1/2 βολές του Κόπονεν στα 6,3'', αφού οι Πολωνοί πέταξαν την ευκαιρία που τους δόθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 36-32, 52-52, 66-66 (κ.α.), 78-78 (1η παρ.), 90-87

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6, Χαφ, Λι 4, Σάλιν 10, Κότι 8, Κόπονεν 21 (7ασ.), Νούτινεν, Ράνικο 2, Μάρκανεν 27 (9ρ.), Γουίλσον, Μέρφι 12.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Τσελ, Σλότερ 18, Κούλιγκ 12 (7ρ.), Ζαμόσκι 2, Πονίτκα 14, Βατσίνσκι 18, Κόζαρεκ 3, Γκίελο 11, Καρνόβσκι 9, Χρίτσανιουκ.