4 Σεπτεμβρίου 2017

Ήττα για την Εθνική από το Βέλγιο

Η Ελλάδα πάλεψε κόντρα στην υπερδύναμη εθνική ομάδα του Βελγίου στο κατάμεστο «Καραϊσκάκη», όμως ηττήθηκε με 1-2 και έτσι η Βοσνία, η οποία νίκησε με 4-0 το Γιβραλτάρ, πέρασε στη 2η θέση του 8ου ομίλου. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της εθνικής μας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ εξασφάλισαν και μαθηματικά την κορυφή κι έγιναν η πρώτη ομάδα της ευρωπαϊκής ζώνης που προκρίθηκε για τα τελικά της Ρωσίας, το 2018.

Οι διεθνείς μας έπαιξαν με πολύ πάθος και στάθηκαν πολύ καλά απέναντι στα ακριβοπληρωμένα αστέρια της εθνικής Βελγίου. Μάλιστα, ήταν η ελληνική ομάδα που είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά η τύχη της γύρισε την πλάτη στο 18΄, όταν ο αριστερός «κεραυνός» του Σταφυλίδη τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Κουρτουά, που την είχε βρει ελάχιστα με τα ακροδάχτυλα.

Οι Βέλγοι είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να χάσουν κλασικές ευκαιρίες. Όμως σε μια φάση που δεν… μύριζε γκολ, ο Γιαν Βερτόνγκεν με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Καρνέζη κάνοντας το 0-1 στο 70’.

Άμεση ήταν η απάντηση της Ελλάδας, καθώς δύο λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Τζαβέλλα, ο Ζέκα με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Εξίσου άμεση, όμως, ήταν και η απάντηση των Βέλγων, με τον Λουκάκου να κάνει το 1-2 με κεφαλιά, δύο λεπτά μετά.

Η Ελλάδα ανοίχτηκε για το γκολ της ισοφάρισης, το Βέλγιο είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για το 1-3, όμως τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά.

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανιάτης (85' Μπακασέτας), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Ζέκα, Σταφυλίδης (68' Λυκογιάννης), Σάμαρης, Φορτούνης (89' Βέλλιος), Δώνης.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάλεν, Φερτόνχεν, Φελαϊνί (89' Ντεντόνκερ), Ντεμπελέ (74' Εντέν Αζάρ), Μενιέ, Καράσκο (79' Σαντλί), Μέρτενς, Ντε Μπράινε, Λουκακού.