30 Σεπτεμβρίου 2017

«Γκέλα» ο ΠΑΟΚ, νίκες για Παναθηναϊκό και Παναιτωλικό

Νέο στραβοπάτημα για τον ΠΑΟΚ μακριά από την Τούμπα. Μετά τη Λιβαδειά και τη Ριζούπολη, ο Δικέφαλος δεν νίκησε ούτε στο AEL FC Arena, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με τη Λάρισα, δεχόμενος το γκολ της ισοφάρισης στο 89ο λεπτό.

Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν κακή σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι, αν και κατάφερε να προηγηθείς το σκορ στο 44ο λεπτό. Πανέμορφη μακρινή μπαλιά του Βιεϊρίνια από τα δεξιά για τον Μάτος, εκείνος έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή και έκανε το 0-1.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμά του και δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία της ΑΕΛ. Ούτε όμως και η θεσσαλική ομάδα μπόρεσε να απειλήσει, πριν φτάσουμε σε ένα συναρπαστικό φινάλε.

Στο 87’ ο διαιτητής Κατσικογιάννης απέβαλλε σωστά τον Κουλούρη να αγκωνιά στον Ζίζιτς και στο 89’ η ΑΕΛ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Φάρκας με κάθετη πάσα βρήκε τον Κρίζμαν, αυτός με ένα… τυχερό πλασέ «κρέμασε» τον Ρέι, ισοφαρίζοντας σε 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Γιοβάνοβιτς (24΄ Φάρκας), Ζίζιτς, Ρέντζας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Κριζμάν, Λεοζίνιο (76΄ Περόνε), Ντέλετιτς, Ναζλίδης (84΄ Μασούρας).

ΠΑΟΚ (Ράσβαν Λουτσέσκου): Ρέι, Ζαμπράνο, Μάτος, Λέοβατς, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Μαουρίτσιο, Πρίγιοβιτς (72΄ Κουλούρης), Τσίμιροτ, Πέλκας (63΄ Σάκχοφ), Βιεϊρίνια (85΄ Μακ).

Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

Με δύο γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της Super League. Το αυτογκόλ του Μιχαήλ στο 10ο λεπτό και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μολίνς τρία λεπτά αργότερα έδωσαν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς της νίκης στον Παναθηναϊκό, που έφτασε τους 6 στο πρωτάθλημα, όσους έχουν και οι «Ηπειρώτες», οι οποίοι απείλησαν στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρινός Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μολέντο, Χουλτ, Σιλά, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ (78' Δώνης), Άλτμαν (60' Λουντ), Βιγιαφάνιες (69' Μουνιέ), Μολίνς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας (65' Ναδάλες), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μαυροπάνος, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης (56' Κόντε), Μανθάτης (59' Σολτάνι), Χαλκιαδάκης, Γιάκος.