22 Οκτωβρίου 2017

Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, 1-0 τον ΠΑΟΚ

Με ένα τυχερό γκολ του Ένχελς στο 51ο λεπτό, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Super League και πλησίασε τον δικέφαλο στον έναν βαθμό.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, είχε τον έλεγχο στα πρώτα 20-25 λεπτά, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει την μεγάλη φάση στα καρέ του Προτό. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε μετά το 30’, αλλά ούτε και αυτός απείλησε με αξιώσεις την εστία του Ρέι, σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο 45λεπτο.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 51’ με ένα πολύ τυχερό γκολ. Από φάουλ του Φορτούνη ο Ρομαό πήρε την κεφαλιά, ο Σαμπράνο στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα πάνω στο πόδι του Ένχελς και αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Ρέι για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται σε παθητικό ρόλο και είχε τρεις πολύ καλές στιγμές για την ισοφάριση, μέσω στημένων φάσεων. Στο 71’ η κεφαλιά του Μάτος πέρασε μόλις άουτ, στο 89’ ο Σισέ έδιωξε την τελευταία στιγμή τη μπάλα μετά την κεφαλιά του Πρίγιοβιτς και στις καθυστερήσεις ο Τζάλμα άθελά του πήρε… τη μπουκιά από το στόμα του Μάτος που ήτα έτοιμος να σκοράρει από τη μικρή περιοχή, μετά το κόρνερ του Βιεϊρίνια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Ένχελς, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε, Φορτούνης (85' Ζντιέλαρ), Πάρντο, Ανδρούτσος (69' Μάριν), Ανσαριφάρντ (89' Τζούρτζεβιτς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Σαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς (79' Μπίσεσβαρ), Τσίμιροτ, Μαουρίσιο (62' Σάχοφ), Ελ Καντουρί, Μακ (69' Κάμπος), Βιεϊρίνια, Πρίγιοβιτς.