14 Οκτωβρίου 2017

Πήρε το ντέρμπι ο Άρης, 64-62 την ΑΕΚ

Ο Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο αλλά κατόρθωσε να νικήσει την ΑΕΚ 64-62 για την 2η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεπέρασε το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο και επικράτησε της ΑΕΚ, σημειώνοντας έτσι τη 13η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο (τελευταία νίκη της ΑΕΚ στις 6/10/2001).

Η ΑΕΚ είχε σταθερά το προβάδισμα από το πρώτο έως το 23ο λεπτό, διατήρησε σταθερά μία διαφορά 5-7 πόντων σε όλο το πρώτο ημίχρονο και στο 19' ξέφυγε ακόμα και με +10 (24-34). Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, πάντως, το παιχνίδι άλλαξε άρδην.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 23' (35-35), λίγο αργότερα προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 37-35 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν σταμάτησαν να δίνουν το προβάδισμα η μία στην άλλη. Ο Αρης ήταν πάντως αυτός που είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και η ομάδα που ξέφυγε με 62-57 στο 37' και με 64-59 στο τελευταίο λεπτό. Το τρίποντο του Μπελ έκανε το σκορ 64-59 με 45'' να απομένουν. Όλα έδειχναν ότι η παράδοση θα συνεχιζόταν. Στο τέλος, πάντως, η ομάδα που είχε τη νίκη στα χέρια της ήταν η ΑΕΚ.

Ένα μεγάλο τρίποντο από τον Ντούσαν Σάκοτα έκανε το σκορ 64-62 στα 42'', ο Αθηναίου ήταν άστοχος στο μακρινό -και υπό κακές προϋποθέσεις- τρίποντο που επιχείρησε και η Ενωση είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα δική της. Ο Μάικ Γκριν βρήκε μάλιστα ελεύθερο διάδρομο προς το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο αντί να ισοφαρίσει με λέι-απ επέλεξε να δώσει πάσα στον Μπάρλοου, ο οποίος περίμενε πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Ο Αμερικανός πήρε το τελευταίο σουτ του αγώνα, αλλά δεν βρήκε στόχο και ο Άρης πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 10, Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου 10 (5 ασίστ), Μόραντ 2, Βασιλόπουλος 2 (3 κλεψίματα), Γουίβερ 9, Μπένσον 12 (9 ριμπάουντ), Μπελ 7, Πέτγουεϊ 6.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 1 (6 ασίστ), Τζέιμς 8 (7 ριμπάουντ), Γκριν 17, Ξανθόπουλος 5 ασίστ, Σάκοτα 6, Ατιτς, Λαρεντζάκης 11 (3/11 τρίποντα), Μπάρλοου 11, Μαυροειδής 6, Σι 2.