20 Οκτωβρίου 2017

Νίκη για τον Ολυμπιακό, 80-75 την Μάλαγα στο ΣΕΦ

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στη φετινή Euroleague πήρε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι, παρά τις σημαντικές απουσίες τους, νίκησαν με 80-75 την Ουνικάχα Μάλαγα στο ΣΕΦ, έχοντας για κορυφαίο τον Χόλις Τόμπσον με 15 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς και με 7 πόντους του Ιωάννη Παπαπέτρου προηγήθηκε με 19-4. Η Μάλαγα αντέδρασε και μείωσε στους 4 πόντος (37-33) στο ημίχρονο. Ο Χόλις Τόμπσον στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 7 συνεχόμενους πόντους κι έδωσε στον Ολυμπιακό διψήφια διαφορά πόντων (46-35). Με μπροστάρη τον Νεμάνια Νέντοβιτς η Ουνικάχα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως Ρόμπερτς και Παπανικολάου διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-47).

Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (62-47), όμως κάπου εκεί οι παίκτες του Πλάθα αφυπνίστηκαν και με σερί 15-3 πλησίασαν στους 3 πόντους (65-62). Ο Πρίντεζης ευστόχησε σε ένα κρίσιμο τρίποντο, ο Μιλουτίνοφ πέτυχε γκολ-φάουλ και έτσι η διαφορά ανέβηκε στο +7 (71-64, 36′) επαναφέροντας την… τάξη.

Η Μάλαγα έκανε δυο κρίσιμα λάθη στο τελευταίο δίλεπτο, ο Πρίντεζης πέτυχε ένα ακόμα… πεταχτάρι και ο Μάντζαρης με τρίποντο στα 41” ανέβασε τη διαφορά ξανά (78-71) και “καθάρισε” ουσιαστικά το παιχνίδι παρά τις προσπάθειες του ΜακΚάλουμ στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 37-33, 58-47, 80-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 6, Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 9, Μπόγρης, Τόμπσον 15 (2).

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Μακάλουμ 14 (1), Ντιάθ 3, Σαλίν 1, Ντίεθ, Μιλοσάβγεβιτς 14 (2), Νέντοβιτς 7, Σερμαντίνι 5, Όγκοστιν 12, Σουάρεθ 7, Μούσλι 12