25 Οκτωβρίου 2017

Διπλό για τον Πανιώνιο επί του Άρη – Νίκες για Ολυμπιακό, Ξάνθη, ΑΕΛ και Παναιτωλικό

Με γκολ του Γεσίλ στις καθυστερήσεις, ο Πανιώνιος απέδρασε με τη νίκη από το Κλεάνθης Βικελίδης, επικρατώντας με 2-1 επί του Άρη για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι κυανέρυθροι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο και προηγήθηκαν με γκολ του Λάμπρου στο 39’. Ο Άρης ανέβηκε στην επανάληψη και ισοφάρισε με τον Πασά στο 74’, όμως ο Γεσίλ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Νωρίτερα στη Νίκαια ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον Αχαρναϊκό και εξασφάλισε την πρόκριση στους 16. Τα γκολ των Πειραιωτών πέτυχαν οι Ζιλέ (9’), Μαρτίνς (48’) και Εμενίκε (90’).

Ο Παναιτωλικό νίκησε με 2-0 τον Πανσερραϊκό στο Αγρίνιο, η Λάρισα νίκησε εύκολα με 3-0 την Παναχαϊκή, ενώ η Ξάνθη πέρασε νικηφόρα από το Παγκρήτιο επικρατώντας με 4-2 του Εργοτέλη.