11 Οκτωβρίου 2017

Νίκη για τον Άρη στην πρεμιέρα

Για την 1η αγωνιστική των ομίλων του FIBA Champions League, ο Άρης νίκησε με 70-64 την Ζιέλονα Γκόρα μπροστά σε 3500 φιλάθλους στο Nick Galis Hall.

Οι "κιτρινόμαυροι" του Παναγιώτη Γιαννάκη πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, έλεγξαν στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν σε μια άνετη νίκη, αν και στο τέλος οι Πολωνοί πλησίασαν.

Ο Άρης προηγήθηκε με 11-0 στο ξεκίνημα και 24-8 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με 24-10. Με τον Γουίβερ να πετυχαίνει 14 από τους συνολικά 16 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης προηγήθηκε ξανά με +16 (37-21) λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Με τρίποντο του Βασιλόπουλου ο Άρης έφτασε για πρώτη φορά στο +18 (48-30), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 58-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πολωνοί άρχισαν την αντεπίθεσή τους, με τρίποντα των Κελάτι και Μουρ πλησίασαν στους 6 (66-60) τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Βασιλόπουλος απάντησε με νέο τρίποντο (69-60), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-23, 58-44, 70-64

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 6, Τσαϊρέλης, Χριστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 13 (2) Βασιλόπουλος 13 (2), Πέτγουεϊ 3, Γουίβερ 16 (2), Μπένσον 8, Μπελ 7.

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Γκρόνεκ): Φλόρενς 11 (3), Μουρ 10 (2), Ματσακ, Μόκρος, Ντραγκίσεβιτς 11, Κελάτι 15 (4), Χρικάνιουκ 7, Ζαμόσκι, Κόσζαρεκ 10 (2).