23 Οκτωβρίου 2017

Στην κορυφή της Super League ο Ατρόμητος

Στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική της Super League, ο Ατρόμητος νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και πέρασε μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ, λόγω τιμωρίας της ΑΕΚ, οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό, με την Ένωση να διατηρεί την κατοχή, χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ απείλησε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Μόλις στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα από αδράνεια της άμυνας των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο που πλάσαρε πάνω από τον Γιαννιώτη, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 55’  ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ. Από εξαιρετική προσπάθεια του Βασιλακάκη, ο Ντάουντα με σουτ πάνω στην κίνηση από το σημείο του πέναλτι έγραψε το 1-0. Η ΑΕΚ πίεσε, δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και έτσι ο Ατρόμητος πήρε την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα, με την οποία ανέβηκε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος (65΄ Γκάλο), Τσόσιτς, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος (46΄ Μπακασέτας), Λιβάγια, Μάνταλος, Αραούχο (71΄ Ροντρίγκες)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Γιαννούλης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Ούμπιδες (65΄ Κυριακίδης) Μπουσουλάτζιτς (86΄ Ζησόπουλος), Ουάρντα, Βασιλακάκης, Ντιγκινί, Ντάουντα (65΄ Καρασαλίδης)