5 Νοεμβρίου 2017

Στην ΑΕΚ το ντέρμπι των δικεφάλων, 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με τρεις αποβολές, η ΑΕΚ νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, τον «προσπέρασε» στη βαθμολογία και έπιασε τον Ατρόμητο στην κορυφή της Superleague.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, καθώς μόλις στο 8’ η ΑΕΚ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αραούχο για χτύπημα εκτός φάσης στον Σαμπράνο. Παρόλα αυτά, η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 25’ με τον Λιβάγια και 13 λεπτά αργότερα, ο Κροάτης κέρδισε και την αποβολή του Σαμπράνο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 48' ο Μάτος έκανε μια εξαιρετική σέντρα προς την περιοχή για τον Πέλκα, αυτός από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως η φάση είχε σταματήσει -σωστά- για υπόδειξη οφσάιντ. Η επόμενη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε ένα τέταρτο αργότερα, στο 68', όταν έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ της ΑΕΚ, η μπάλα έφτασε στον Βιεϊρίνια, ο οποίος έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά την έστειλε λίγο άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπίσεσβαρ να δοκιμάσει ένα -τεχνικό αυτή τη φορά- σουτ από το όριο της περιοχής, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το τέρμα του Ανέστη.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε, όμως η ΑΕΚ αμυνόταν πολύ καλά και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον ΠΑΟΚ να τελειώνει το ματς με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Μπίσεσβαρ στις καθυστερήσεις για χτύπημα εκτός φάσης στον Μπακασέτα.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπες, Σιμόες, Γιόχανσον, Λιβάγια (66' Μπακασέτας), Χριστοδουλόπουλος (74' Γαλανόπουλος), Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Σαμπράνο, Λέοβατς (42' Κρέσπο), Σάχοφ (46' Κάμπος), Τσίμιροτ, Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί, Πέλκας (68’ Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς