18 Νοεμβρίου 2017

Δύσκολη νίκη για τον Ολυμπιακό, 2-1 τον Λεβαδειακό

Με γκολ του Λεονάρντο Κούτρη στο 84ο λεπτό, ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-1 τον μαχητικό Λεβαδειακό σε αγώνα για την 11η αγωνιστική της Super League.

Οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασαν πολλές ευκαιρίες, είδαν τον Ζιλέ να σκοράρει πριν το ημίχρονο, αλλά και τον Φορτούνη να χάνει πέναλτι στο 53ο λεπτό. Οι Βοιωτοί κατάφεραν να… παγώσουν το γήπεδο στο 69’ με τον Γιακουμάκη, αλλά στο 84’ ο Κούτρης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Επασί - που φέρει μεγάλη ευθύνη - και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους «έπιασαν» στην κορυφή τον Ατρόμητο και την ΑΕΚ με 20 πόντους, αλλά οι Περιστεριώτες αγωνίζονται τη Δευτέρα (20/11) με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και η Ένωση αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στο «Απ. Νικολαΐδης», το απόγευμα της Κυριακής (19/11).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σισέ, Κούτρης, Ταχτσίδης (77' Μαρτίνς), Ζιλέ, Φορτούνης (80' Τζούρτζεβιτς), Καρσελά (60' Σεμπά), Μάριν, Ανσαριφάρντ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Τριποτσέρης, Λεονάρντο, Ζοάο Φαβάρο, Ζαραδούκας (58' Σουμπίνιο), Ομπιόρα, Μητρόπουλος (89' Τόνι Σίλβα), Μπελγκαζουανί, Γιουσούφ, Γιακουμάκης.