1 Νοεμβρίου 2017

Ήττα για τον ΠΑΟΚ από τη Σαλόν

Ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο αρκούσε προκειμένου ο ΠΑΟΚ να χάσει εντελώς τον ρυθμό του και να ηττηθεί τελικά με 75-61 από τη Σαλόν.

Αυτή είναι η τρίτη ήττα μετά από τέσσερις αγώνες στο Basketball Champions League για τον "δικέφαλο", ο οποίος έχει μπροστά του ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι με την Τενερίφη, στην PAOK Sports Arena.

Μετά από ένα εξαιρετικό α' μέρος που έφερε το +5 (36-41), οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έδωσαν την ευκαιρία στη Σαλόν να ανατρέψει πλήρως την κατάσταση. Ο "δικέφαλος" έκανε πέντε λάθη στα πρώτα τρία λεπτά του β' μέρους, ενώ τελείωσε το γ' δεκάλεπτο με 4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 λάθη. Ήταν λογικό λοιπόν το +5 να γίνει -11 (60-49) και να γύρει την «πλάστιγγα» υπέρ των Γάλλων.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-41, 60-49, 75-61.

ΣΑΛΟΝ (Σουλέ): Σμιθ (0/4 σουτ, 4 ασίστ), Χάρις 10 (2), Ροζενφέλντ 1, Ενζελιέ 13 (6/7 δίποντα), Ζιλέ 6 (2/7 τρίποντα), Καμαρά 13 (6/8 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Φαρ 2, Ντόρσεϊ 12 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Ζελαμπάλ 10 (1), Τζόζεφ 8 (2), Πινόλτ.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Κλάσεν, Κρουμπάλι 15 (7/7 δίποντα, 1/2 βολές), Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 14 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ασίστ), Ζάρας (0/4 τρίποντα), Κατσίβελης 2 (0/4 σουτ, 2/4 βολές), Τζόουνς 5 (1), Τρις 9 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ).