19 Νοεμβρίου 2017

Ισόπαλο το αθηναϊκό ντέρμπι στη Λεωφόρο - Αποτελέσματα και βαθμολογία της Super League

Με γκολ του Μάρκο Λιβάγια στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ απέδρασε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, οι πράσινοι ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα. Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Λιβάγια, ο Λαμπρόπουλος έχασε τον Μολέντο, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη για το 1-0. Ο σκόρερ του τριφυλλιού αποχώρησε από τον αγώνα καθώς στο 30’ συγκρούστηκε με τον Βράνιες στο κεφάλι και μετά από περίπου επτά λεπτά αντικαταστάθηκε από τον Κουτρουμπή.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα, με εξαίρεση τη φάση του 63ου λεπτού όταν ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το σουτ, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε και στην επαναφορά ο Λιβάγια πλάσαρε ψηλά άουτ.

Τελικά η Ένωση έφτασε στην ισοφάριση στην τελευταία φάση του αγώνα. Από μπαλιά του Αϊντάρεβιτς και αδράνεια των αμυντικών, η μπάλα έφτασε στον Λιβάγια που έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε λίγο στα πόδια του Χουλτ και κατέληξε στη δεξιά γωνάι του Βλαχοδήμου για το τελικό 1-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέντο (37΄ Κουτρουμπής), Κολοβέτσιος, Χουλτ, Σιλά, Κουρμπέλης, Χίλιεμαρκ (67  Αλτμαν), Λουντ, Βιγιαφάνιες, Μολίνς (90+2΄ Ρέις)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης (71΄ Γιακουμάκης), Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (67΄ Αϊντάρεβιτς), Μπακασέτας, Κλωναρίδης (54΄ Χριστοδουλόπουλος), Λιβάγια.