13 Νοεμβρίου 2017

Δεύτερη νίκη για τις Γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου

Σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2, οι Γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου επικράτησαν με 74-48 της Ασπίδας Ξάνθης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης και πήραν την δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 19-4 στην πρώτη περίοδο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-17 και με ένα ξέσπασμα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Κατερινιώτισσες εκτόξευσαν τη διαφορά στους 26 πόντους (47-21), «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να διατηρεί τη διαφορά που είχε ήδη δημιουργήσει και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 74-48.

Δεκάλεπτα: 19-4, 32-17, 54-30, 74-48.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 4, Λεκάι, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 26 (1), Φλώρου 19, Γκοτζαμάνη 2, Λάππα 4, Μπαγκλαρίδου, Καρατάσιου 1, Μουστακίδου 14, Δημητριάδου 2, Γκρίτζαλη 2.

ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθη (Καρά Αχμέτ): Βαρελτζή 4, Τσακίρη 8, Βασιλειάδου, Σακουλάκη 18 (2), Καραλή 1, Σιγιώργη 2, Σουλιώτη 13, Καρακώστα 2.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής (12.11.2017)
ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΜΓΣ Πανσερραϊκός 56-44
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 61-41
ΑΕ Πυλαίας – ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης 65-46
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου – ΓΣ Ηρακλής 57-65
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθη 74-48