4 Νοεμβρίου 2017

«Βαριά» ήττα για τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη

Την πρώτη ήττα του στη φετινή Euroleague υπέστη στη Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός, καθώς ηττήθηκε με 73-51 από την Μπαρτσελόνα.

Οι Πειραιώτες δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένοι στον αγώνα, έκαναν συνεχόμενα αβίαστα λάθη και έδωσαν το δικαίωμα στη Μπαρτσελόνα να κατακτήσει τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα μετά από αυτή επί του Παναθηναϊκού.

Μετά το καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού (0-6 και 7-12), οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό, πέρασαν μπροστά και προηγήθηκαν με +11 (46-35) στο 26’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-41 και στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε απόλυτα και με επί μέρους σκορ 24-10, πήρε μια εύκολη νίκη.

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε τετραπλή ισοβαθμία στην κορυφή της βαθμολογίας στην Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό να συγκατοικεί με τις Ρεάλ, ΤΣΣΚΑ και Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα:  14-14, 32-26, 49-41, 73-51.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 13, Ρίμπας 4, Πρέσι 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάνγκα 3 (0/3 τρίποντα), Ναβάρο 3 (1), Ερτέλ 6 (0/4 τρίποντα), Οριόλα 11 (1), Σάντερς 7 (4 ριμπάουντ), Κόπονεν 8 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 4, Μοερμάν 8 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛιν 5, Τολιόπουλος 4 (1), Παπαπέτρου 11 (0/4 τρίποντα), Αγραβάνης (5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 4 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς (0/3 σουτ), Πρίντεζης 5 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (2/7 σουτ), Μπόγρης, Τόμσον 7.