16 Δεκεμβρίου 2017

«Γκέλα» η ΑΕΚ, «διπλό» στα Χανιά ο ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ… στραβοπάτησε με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο ΟΑΚΑ (0-0) και έτσι ο ΠΑΟΚ που πέρασε από τα Χανιά με 1-0 επί του Πλατανιά, την «έπιασε» στην κορυφή της βαθμολογίας με 31 βαθμούς, με τον Ατρόμητο να ακολουθεί με 30 μετά τη νίκη του με 3-1 στην Κέρκυρα.

ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 0-0

Η Ένωση δεν μπόρεσε να βρει λύσεις κόντρα στην άμυνα του Απόλλωνα, είχε ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έμεινε στο μηδέν και έτσι ο Ολυμπιακός που παίζει αύριο με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Καραϊσκάκη, έχει την ευκαιρία να περάσει στην πρώτη θέση.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σιμόες, Γαλανόπουλος (66' Κλωναρίδης), Αραούχο, Μπακασέτας (52' Κονέ), Λόπες(56' Χριστοδουλόπουλος), Λιβάγια.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Παράσχος): Τσόβιτς, Ντάσιος (83' Μπιτζιμιν), Κύργιας, Παπάζογλου, Κούρος, Κοντοές, Μπαρτολίνι, Χουάρες, Ελμπάζ (59' Καστιγιέχος), Αλμπάνης, Ανιέτε (72' Μενδρινός).

Πλατανιάς – ΠΑΟΚ 0-1

Με γκολ του Στέλιου Μαλεζά στο 56ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα με 1-0 από τα Περιβόλια επί του Πλατανιά και «έπιασε» την ΑΕΚ στους 31 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος, ωστόσο, παρά τις προσπάθειες των παικτών του, δεν κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των γηπεδούχων. Σημαντική συμβολή, στο να παραμείνει το 0-0 έως την ανάπαυλα είχε και ο Κοκκαλάς, καθώς ο τερματοφύλακας του Πλατανιά πραγματοποίησε τρεις σωτήριες αποκρούσεις στα τελευταία λεπτά του α΄ μέρους.

Τελικά οι προσπάθειες του ΠΑΟΚ για ένα γκολ «καρποφόρησαν» στο 56΄, όταν ο Μαλεζάς έγινε αποδέκτης της μπάλας από την κεφαλιά του Κρέσπο και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Πλατανιά (0-1). Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος και οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν την τρίτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μάνουελ Ρόκα): Κοκκαλάς, Βάντερσον, Αγγελόπουλος (70΄ Στανισάβλιεβιτς), Παπανικολάου (84΄ Στόιτσεφ), Καρυπίδης, Ντεβέσα, Δημούτσος, Ουές, Γκρζέλτσακ, Ντικαμονά, Στάμου (80΄ Πατράλης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Μαουρίσιο (64΄ Τσίμιροτ), Κάμπος (72΄ Μπίσεσβαρ), Μαλεζάς, Κρέσπο, Λημνιός, Κουλούρης, Πέλκας, Κάνιας (86΄ Σάκχοφ).

Κέρκυρα – Ατρόμητος 1-1

Ο Ατρόμητος απέδειξε πως δίκαια χαρακτηρίζεται η ομάδα-έκπληξη της φετινής σεζόν. Η ομάδα του Περιστερίου, μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της στην επανάληψη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αμρ Ουάρντα, που πέτυχε δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (60' και 62'), νίκησε μέσα στην Κέρκυρα την ομώνυμη ομάδα με 3-1, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής της Super League. Στις καθυστερήσεις ο Βασιλακάκης διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στο 77ο λεπτό με τον Σιόντη.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σοϊλέδης, Αρτυματάς, Σιόντης, Νούνες (64' Κόντος), Ζορμπάς (64' Γεωργίου), Επστάιν (73' Αναστασίου), Μπάουμαν.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς, Κυριακίδης (46' Καρασαλίδης), Ούμπιντες (87' Ζησόπουλος), Βασιλακάκης, Ουάρντα, Ντάουντα (29' λ.τ. Μενσά).