12 Δεκεμβρίου 2017

ΒΟΛΕΙ – Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Δεύτερη νίκη για τον Αίολο Κατερίνης

Δεύτερη νίκη σε τέσσερα παιχνίδια για τη νεοσύστατη ανδρική ομάδα του Αιόλου, που επιβλήθηκε δύσκολα της μαχητικότατης ομάδας του Εθνικού Κοζάνης.
Στο 1ο σετ, το 7-6 έγινε 17-6 και 19-7, δείχνοντας εικόνα εύκολης επικράτησης, απέναντι σε μια ομάδα μαχητική, αλλά με εύκολο λάθος. Η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική. Στο 2ο σετ, το 8-4 έγινε 8-10 και 13-18. Ο Αίολος ισοφάρισε 18-18 και 21-21, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από την ισοφάριση (21-24), αλλά ένα σερί 5-0 έδωσε το σετ στην ομάδα της Κατερίνης.

Στο 3ο σετ, ο Αίολος είχε το προβάδισμα, αλλά δε μπορούσε να ξεφύγει. Το 12-8, έγινε 12-12, ο Εθνικός προηγήθηκε 16-17 και 18-22, μειώνοντας, τελικά, σε σε 2-1 σετ. Στο 4ο, ο Αίολος πήρε ανάσα στο 17-14 (από 12-14) και στο 22-17, φτάνοντας στο τρίποντο.

Τα σετ: 25-15, 26-24, 22-25, 25-22

ΑΙΟΛΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: Σιώκος, Τσολακίδης, Δάλλας, Τολιόπουλος, Σουλής, Ορφανίδης, Αντωνιάδης, Στούπας, Χακάνι, Χασιώτης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ: Λιάκος, Λαζάνης, Λιάλιος, Καραγκούνης, Ζούρκα, Κ. Ασημακόπουλος, Σιακαβάρας, Γκιούρας, Σελινίτσα, Δ. Ασημακόπουλος.