18 Ιανουαρίου 2018

«Βαριά» ήττα για τον Ολυμπιακό από την Χίμκι

Δύο μέρες μετά την επιβλητική νίκη επί της Μακάμπι στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα με 82-54 από την Χίμκι, για την 19η αγωνιστική της Euroleague, μία εβδομάδα μετά την επίσης βαριά ήττα από τη Μπασκόνια με 86-54.

Η Χίμκι έκανε σερί 18-0 μέσα σε 5 λεπτά και το σκορ έγινε 21-5 στο 6ο λεπτό, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να χάσει την επαφή με το σκορ από νωρίς. Αυτή ήταν η 6η ήττα των «ερυθρόλευκων», ενώ οι Ρώσοι μετρούν πλέον 11 νίκες, δύο λιγότερες από την ομάδα του Πειραιά.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Σβεντ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Από τον Ολυμπιακό διασώθηκαν ο Γουίλτζερ και ο Στρέλνιεκς με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 49-25, 65-38, 82-54

ΧΙΜΚΙ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Σβεντ 19 (2/9 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη), Χάνεϊκατ 6 (2), Βίαλτσεφ 3 (1), Ζαΐτσεφ, Μάρκοβιτς 7 (1), Μόνια, Γκιλ 7 (1), Τοντόροβιτς 4, Ζούμπκοφ, Αντερσον 8 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς 16 (4/5 τρίποντα), Τόμας 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 5 (1/4 τρίποντα, 6 λάθη), Μιλουτίνοφ 6 (6/8 βολές), Στρέλνιεκς 10, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Ουίλτζερ 11 (3/5 τρίποντα), Τόμπσον 4