11 Φεβρουαρίου 2018

Ήττα στο τάι-μπρέικ για την Νίκη Αιγινίου από τον Ηρακλή

Σε έναν αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Ηρακλής επικράτησε στο τάι-μπρέικ της Νίκης Αιγινίου με 3-2 σετ, διατηρώντας το αήττητό του στο Κλειστό της Μίκρας.

Οι Αιγινιώτες πήραν το πρώτο σετ με 25-22 και θα μπορούσαν να κάνουν το 0-2, καθώς προηγήθηκαν με 18-13 στο δεύτερο. Με σερί 6-1 ο Ηρακλής ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 25-24. Ο Μαυροβουνιώτης έκανε το πρώτο σβήσιμο (25-25) αλλά ο Ηρακλής είχε πάντα προβάδισμα το οποίο αξιοποίησε στο 30-29 όταν ο Στρούγκαρ έκανε κακή επίθεση και ο Ηρακλής με 31-29 ισοφάρισε 1-1 σετ.
Στο τρίτο σετ η Νίκη προηγήθηκε και πάλι με 11-7 και 20-17. Ο Ηρακλής προσπέρασε 24-22, ο Μαυροβουνιώτης μείωσε και ο Αρμενάκης τελείωσε το σετ 25-23 για τον Γηραιό. Η νίκη κυριάρχησε σε ολόκληρο το τέταρτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 20-25, στέλνοντας το ματς στο τάι-μπρέικ.
Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα, προηγήθηκε με 12-5 όμως η Νίκη δεν τα παράτησε, καθώς το σερβίς του Δημητριάδη παραλίγο να φέρει τα πάνω κάτω. Με σερί 5-0 έγινε το 12-10, ο Αρμενάκης έκανε το 13-10, αλλά η Νίκη και πάλι δεν τα παράτησε και με σερί 4-0 έφτασε σε ματς μπολ. Ο Εφραιμίδης ισοφάρισε 14-14, ο Παπαδόπουλος έχασε την επίθεση και ο Αρμενάκης τελείωσε τον αγώνα με 16-14.
Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 13-16, 20-21, 31-29
3ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 25-23
4ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 20-25
5ο σετ: 5-1, 10-5, 12-5, 16-14
Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 9 άσσους, 74 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-2 (22-25, 31-29, 25-23, 20-25, 16-14) σε 146΄
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 2 (2/6 επ, 38% υπ -15% άριστες), Εφραιμίδης 18 (14/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 68% υπ -21% άριστες),Σμαραγδής 9 (3/7 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φέργκιουσον 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 32 (30/55 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ -29% άριστες), Ευγενίδης, Κατσιαφλάκας.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 29 (24/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 80% υπ – 35% άριστες), Ντίνας 17 (12/28 επ, 5 μπλοκ), Κιχάδα 11 (8/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 14 (13/26 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 21 (15/26 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 62% υπ -27% άριστες)  / Ραΐκοβιτς (λ, 62% υπ -35% άριστες), Λουκούμι, Ρεμπούτζιας, Μηλής.
Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης δήλωσε: «Παίξαμε πάρα πολύ καλά αλλά αδικήσαμε τον εαυτό μας. Σήμερα έπρεπε να φύγουμε με νίκη 3-0. Παρουσιαστήκαμε καλύτερα. Είμαστε καλύτερη ομάδα από τον Ηρακλή. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είχαμε τον έλεγχο και όμως δεν καταφέραμε να πάρουμε κάτι παραπάνω από ένα βαθμό. Είμαι πολύ απογοητευμένος από το αποτέλεσμα».
Ο ακραίος της Νίκης Αργύρης Μαυροβουνιώτης είπε: «Έγινε ωραίο και δυνατό ματς μεταξύ ισάξιων ομάδων. Στα σημεία που κρίθηκε το αποτέλεσμα δεν τραβήξαμε όπως έπρεπε. Είναι κρίμα μετά τόση προσπάθεια. Θα ήταν πολύ ωραίο αν περνάμε τη νίκη. Θα ήταν μεγάλη ώθηση για τη συνέχεια. Συνεχίζουμε. Έχουμε μπροστά μας δύσκολο έργο για την παραμονή και θέλουμε ακόμα κάποιους βαθμούς. Συγχαρητήρια στον Ηρακλή και στον κόσμο του».