14 Φεβρουαρίου 2018

Ιστορική πρόκριση στον τελικό για τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου (video)

Ιστορική μέρα η σημερινή για τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, καθώς νίκησε με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι τον Πιερικό και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Πιερίας για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Η ομάδα του Σάκη Λιάγκα, η οποία μάχεται για την παραμονή στην Α’ Κατηγορία της Ε.Π.Σ. Πιερίας, με πέναλτι του   στο 20ο λεπτό ισοφάρισε το σκορ (1-0) με το οποίο ο Πιερικός είχε επικρατήσει στον πρώτο ημιτελικό στο Α’ ΔΑΚ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι. Παλιάτσιος και Σαμανίδης αστόχησαν, ο Θόδωος Μητράκας ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και έτσι η ομάδα του Νέου Κεραμιδίου πήρε μια ιστορική πρόκριση, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Από την άλλη, αυτός ο αποκλεισμός αποτελεί μία μαύρη σελίδα στην ιστορία του Πιερικού, όσο κι αν ο μεγάλος στόχος της σεζόν είναι η παραμονή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.