15 Σεπτεμβρίου 2018

Super League: Πέρασε από το Ηράκλειο ΠΑΟΚ, 3-1 τον ΟΦΗ

Στο ματς το οποίο άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Super League, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» με 3-1 και πέρασε, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της βαθμολογίας.
Οι Κρητικοί αιφνιδίασαν ανοίγοντας το σκορ με το γκολ του Παπαστεριανού στο 22’, όμως ο δικέφαλος ανέτρεψε το σκορ πριν από την ανάπαυλα. Ο Μπίσεσβαρ στο 37’ ισοφάρισε σε 1-1 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου,  Λέο Μάτος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μπίσεσβαρ, έκανε το 1-2.
Ο Βραζιλιάνος Λέο Ζαμπά στο 53’ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3, με τους παίκτες του Λουτσέσκου να κάνουν και… συντήρηση δυνάμεων εν όψει του ματς με την Τσέλσι που ακολουθεί.
ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κυριακίδης, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Παπαστεριανός, Νάστος, Νέϊρα (Κουτσιανικούλης 65΄), Ντίνας (Αραβίδης 54' ), Σάσι (Πλατέλλας 54'), Βουό
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου):  Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Κάνιας (Βέρνμπλουμ 62΄), Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί, Ζαμπά (Ουάρντα 69΄), Μπίσεσβαρ (Σάκχοφ 79'), Καρέλης