7 Δεκεμβρίου 2018

"Πάλεψαν" αλλά ηττήθηκαν οι Γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Μπάσκετ Γυναικών, ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε από τον Παναθλητικό Συκεών με 70-59 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης.
Τα κορίτσια του Πιερικού Αρχελάου πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση, κοίταξαν στα μάτια την πολύ έμπειρη και ποιοτική ομάδα της Θεσσαλονίκης, ωστόσο δεν κατάφεραν να σημειώσουν την πρώτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Ο Παναθλητικός είχε ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 28-33. Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο, κράτησε στο μηδέν τον Παναθλητικό για 4’ 01” και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 37-36, ωστόσο οι φιλοξενούμενες απάντησαν με ένα σερί 15-4 και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο + 10 (41-51).
Τα κορίτσια του Στέλιου Χατζηιωάννου ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ροκάνισαν σιγά-σιγά τη διαφορά και μείωσαν στο ένα καλάθι (58-60) με 2:16 να απομένουν για τη λήξη. Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία των παικτριών του Παναθλητικού, οι οποίος με ένα σερί 10-1 πήραν τη νίκη με 59-70.
Δεκάλεπτα: 15-18, 28-33, 41-51, 59-70.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή, Τελίδου 23 (1), Χρυσοστομίδου 14 (1), Ζουγκουρίδου 6 (2), Ευσταθίου 2, Κιολέογλου, Λάππα 6, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου, Δημητριάδου 4, Γκρίτζαλη.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΕ ΣΥΚΕΩΝ (Διαβολεμένου): Χαιραστανίδου 11, Αντωνιάδου 13 (3), Κιλαζίδου 7 (1), Γιαννοπούλου 27, Μυγδαλιά 6, Αναγνωστοπούλου, Βουζούκου, Θωμά, Βαντσιούρη 6 (1), Μπαξεβάνου, Μπαχαρίδου.