16 Δεκεμβρίου 2018

Δεύτερη νίκη για τις Γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου

Μία εβδομάδα μετά την πρώτη νίκη επί των Τιτάνων Παλαμά, οι Γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου πήραν δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά επί του ουραγού Ολυμπιακού Βόλου με 85-39 στο Κλειστό του Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, στον τελευταίο αγώνα για το 2018.
Τα κορίτσια του Στέλιου Χατζηιωάννου κυριάρχησαν από το ξεκίνημα του αγώνα, παίρνοντας από νωρίς διψήφια διαφορά (14-4), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-8. Η διαφορά έφτασε γρήγορα τους 20 πόντους (28-8), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου έφτασε στο +28 (43-15), με το δεύτερο ημίχρονο να είναι τυπική διαδικασία.
Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται διαρκώς, με το τελικό 85-39 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Κορυφαία για τον Πιερικό Αρχέλαο ήταν η Ξανθίππη Καρατάσιου που τελείωσε τον αγώνα έχοντας 17 πόντους με 4 τρίποντα. Ακολούθησε η Τελίδου με 12 πόντους, ενώ από 10 είχαν Ντριστέλλα και Δημητριάδου.
Δεκάλεπτα: 22-8, 43-15, 67-23, 85-39.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Καραλή 4, Τελίδου 12 (2), Κιολέογλου 5 (1), Ζουγκουρίδου 5 (1), Ντριστέλλα 10, Γκρίτζαλη 6, Λάππα 8, Μπαγκλαρίδου 2, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου 17 (4), Δημητριάδου 10, Παντζιάλα 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δέρβος): Τσουκαλά, Γκίνο 9, Κανελλοπούλου, Λιόλιου, Τεβετζίδου 8, Παρασχάκη, Αρτεμισίου 14, Σιουμουρέκη, Μπουγιούρη 2, Γκρίνια, Ντόβα 6.