12 Ιανουαρίου 2019

Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ: Η ΑΓΕΠ «έσπασε» το αήττητο του ΓΑΣ Αλεξάνδρειας

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τη νέα χρονιά η ΑΓΕ Πιερίας, καθώς επικράτησε του ΓΑΣ Αλεξάνδρειας με 75-59 στο Β’ ΔΑΚ Κατερίνης σε αγώνα για την 14η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.
Έτσι, οι Κατερινιώτες υποχρέωσαν την ομάδα της Ημαθίας στην πρώτη ήττα της στη φετινή σεζόν μετά από 11 νίκες και την πλησίασαν στον έναν βαθμό, έχοντας όμως και ένα ματς παραπάνω.
Καθοριστικό στην εξέλιξη του αγώνα ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο όπου η ΑΓΕΠ με επί μέρους σκορ 22-10, προηγήθηκαν με 35-22 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο ΓΑΣ αντέδρασε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μείωσε στους πέντε πόντους (38-33), όμως με ένα σερί 14-3, οι Κατερινιώτες «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +16 (52-36).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, η ΑΓΕΠ διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και πήρε μία σπουδαία νίκη. Πέντε παίκτες από την ομάδα του Γιώργου Χρυσανθόπουλου είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο τον Μωυσίδη με 19, ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Αλεξάνδρειας ήταν ο Μπίσκας με 10.
Δεκάλεπτα: 13-12, 25-22, 52-36, 75-59
ΑΓΕ ΠΙΕΡΙΑΣ (Χρυσανθόπουλος): Παπάς, Μωυσίδης 19 (3), Χαρισόπουλος 10 (1), Μέλιος 2, Ποζναχίδης, Βαφόπουλος 16 (1), Βουλγαράκης 11 (3), Καρυώτης, Κουρκούτας 13, Ζαπαντιώτης, Αδαμίδης, Βαϊτσόπουλος.
ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ (Σιδηρόπουλος): Μπαλιάκας 4, Αβραμίδης 2, Σιδηρόπουλος 9 (1), Πουρλιοτόπουλοε 4, Νταμτσόπουλος 2, Παντοφλίδης 4, Σιτσάνης 9 (1), Παπαγερίδης, Καρκάρας 4, Πρόιος 5, Μπίσκας 10, Καραγιάννης 6.