19 Ιανουαρίου 2019

Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ: "Πράσινο" το ντέρμπι της Κατερίνης

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπίσμπα με 36 πόντους, ο Βατανιακός νίκησε τους Πάνθηρες με 85-65 στο κατερινιώτικο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ και έμεινε μόνος του στην 7η θέση της βαθμολογίας.
Οι Πάνθηρες του Δάμη Χρυσίδη ήταν καλύτεροι το ξεκίνημα, προηγήθηκαν με 11 πόντους (9-20) και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (14-23). Η διαφορά έφτασε στους 13 πόντους (17-30), όμως με ένα σερί 11-0 ο Βατανιακός μείωσε σε 28-30, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια (40-40).
Στην τρίτη περίοδο, ο Βατανιακός έπαιξε πολύ καλή άμυνα, περιόρισε τους Πάνθηρες στους 6 πόντους και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +7 (53-46). Οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη έκαναν ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο όπου πέτυχαν 32 πόντους έναντι 19 των Πανθήρων και έφτασαν τελικά σε μία άνετη νίκη με 85-65.
Ο Μπίσμπας με 36 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών και πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ από τους Πάνθηρες ξεχώρισε ο Ψαρρού με 25 πόντους.
Διαιτητές: Ταρενίδης Στ, Κορμέντζας
Δεκάλεπτα: 14-23, 40-40, 53-46, 85-65.
ΑΕ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ-ΣΑΡΙΣΑ (Χοτοκουρίδης): Κοτσιμπέλης 12 (2), Σιαπάκας, Λάλλας 4, Τερζόπουλος 8, Γιαμούζης 2, Πόσιος 8, Μέσκουρης, Τζήμας, Τζήμας, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 11 (2), Μπίσμπας 36 (3), Αμανατίδης 4.
ΓΑΣΠ ΠΑΝΘΗΡΕΣ (Χρυσίδης): Γαζέτης, Πολυχρόνης 2, Κωνσταντόπουλος, Μπούσμπουρας, Αδαμόπουλος 2, Γκαβοτάσιος 10, Ψαρρού 25 (2), Καζαντζανίδης, Λόγυρος 7 (2), Κεσεσίδης 5, Σταυριανίδης 14 (1), Κουτσικας.