10 Φεβρουαρίου 2019

Super League: Αγκαλιά με τον τίτλο ο ΠΑΟΚ, νίκησε 3-1 τον Ολυμπιακό

Απόλυτος κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ, νίκησε με 3-1 τον Ολυμπιακό στην κατάμεστη Τούμπα και πλέον με +9 είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Αντρέ Βιεϊρίνια με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή (η μπάλα κόντραρε στον Νάτχο), ενώ λίγο πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο, ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ έκανε το 2-0 από κοντά μετά από κεφαλιά του Άκπομ.
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να επιτίθεται και στο 29’ είχε δοκάρι σε σουτ του Σάκχοφ, ενώ στο 34’ ο Σα απέκρουσε δύσκολα την κεφαλιά του Άκπομ. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 48’, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Φορτούνη και παράλληλη σέντρα του Ντίας, όμως ο Γκερέρο δεν πρόλαβε με προβολή.
Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές στο 69’ ο Άκπομ με ωραίο αριστερό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ. Στο 81' ο Ολυμπιακός είχε το πρώτο του απειλητικό σουτ εντός περιοχής, όταν ο Χασάν κατέβασε με το στήθος και εκτέλεσε ψηλά άουτ.
Στο επόμενο λεπτό, ο Άκπομ έκλεψε τη μπάλα από τον Σισέ και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 3-0 μέσα σε αποθέωση. Ο Ολυμπιακός πέτυχε το… γκολ της τιμής στο 87’ με κοντινό πλασέ του Ποντένσε μετά από απόκρουση του Πασχαλάκη σε σουτ του Ντίας.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βιεϊρίνια (80' Γιαννούλης), Κρέσπο, Βαρέλα, Μαουρίσιο, Σάκχοφ (52' Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ (84' Πέλκας), Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Άκπομ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Βούκοβιτς, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Νάτχο (46' Καμαρά), Χριστοδουλόπουλος (46' Ζιλ Ντίας), Ποντένσε, Φορτούνης, Γκερέρο.