25 Φεβρουαρίου 2019

Super League: Με «πεντάρα» στο -7 ο Ολυμπιακός, νίκη για τον Παναιτωλικό

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 5-1 τον ΟΦΗ στο «Καραϊσκάκη» και μείωσε τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στους 7 βαθμούς. Στο τελευταίο χρονικά ματς της 22ης αγωνιστικής, ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ολυμπιακός - ΟΦΗ 5-1

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε στις εγχώριες διοργανώσεις ο Ολυμπιακός μετά τον αποκλεισμό από τη Ντιναμό Κιέβου. Οι ερυθρόλευκοι συνέτριψαν με 5-1 τον ΟΦΗ στο «Καραϊσκάκη» και εκμεταλλεύτηκαν την χθεσινή ισοπαλία του ΠΑΟΚ με τον Άρη (1-1), μειώνοντας τη διαφορά από την κορυφή στους 7 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Μασούρας μετά από σέντρα του Ποντένσε στο 15’, ενώ στο 36’ ο Χασάν μετά από πάσα του Φορτούνη έκανε το 2-0. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ποντένσε έκανε τη σέντρα και ο Φοροτύνης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-0.

Ο Χασάν στο 46’ έκανε το 4-0 με κοντινή προβολή μετά από σέντρα του Τσιμίκα. Ο ΟΦΗ πέτυχε το γκολ της τιμής στο 57’ με ένα φοβερό σουτ του Ναμπί, ενώ το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 60ο λεπτό με τον Χασάν να πετυχαίνει χατ-τρικ και να φτάνει τα 7 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (20΄ Τσιμίκας), Μιράντα, Μεριά, Κούτρης, Καμαρά (20΄ Μπουχαλάκης), Γκιγιέρμε, Ποντένσε (74΄ Γκερέρο), Μασούρας, Φορτούνης, Χασάν.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Παπάζογλου (65΄ Ποτουρίδης), Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Σακόρ, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Βαζ (76΄ Οικονόμου), Ναμπί, Νέιρα (53΄ Πάρσον), Σόουζα.

Παναιτωλικός - ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

Ο Παναιτωλικός επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Super League.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να προηγηθούν, χάνοντας σωρεία κλασικών ευκαιριών, ενώ στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και να πάρουν ένα σημαντικό «τρίποντο» που τους επιτρέπει να διατηρήσουν την επαφή με την 5η θέση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Άργκους στο 79’ με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Μάρκος Πάουλο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μιχάϊ, Άργκους, Μανά (59΄ Γκούγκα), Μάζουρεκ, Αμαράλ, Ντίας, Μοράρ (78΄ Μπαϊροβιτς), Λουσέρο (71΄ Μάρκος Πάουλο), Τσιγγάρας, Μπαρμπόσα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Ν.Μιχαήλ, Νικολιάς, Α.Μιχαήλ (84΄ Ξύδας), Κάργας, Βιντάλ (76΄ Πάσντελιτς), Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Σκόνδρας, Κάστρο, Μπατίστ (77΄ Νάουμετς), Μάνος.