18 Φεβρουαρίου 2019

Super League: «Περίπατος» του ΠΑΟΚ στη Ριζούπολη

Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ, συνέτριψε με 5-1 τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης και διατήρησε τη διαφορά των 9 βαθμών από τον Ολυμπιακό. Στο άλλο σημερινό ματς, η Λαμία πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο Ηράκλειο με 3-1 επί του ΟΦΗ.

Απόλλων Σμύρνης - ΠΑΟΚ 1-5

Εντυπωσιακός κατά διαστήματα ο ΠΑΟΚ, συνέτριψε με 5-1 τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη και διατηρήθηκε στο +9 από τον Ολυμπιακό με 19 νίκες και 2 ισοπαλίες.
Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πέλκας άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Βιεϊρίνια, ενώ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, ο Σέρτζιο Ολιβέιρα με αριστερό σουτ έκανε το 0-2, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Στο 33’ μετά από πολύ ωραία επίθεση και τελική πάσα του Λημνιού, ο Μπίσεσβαρ με πλασέ από κοντά έκανε το 0-3.
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να επιτίθεται ψάχνοντας τέταρτο γκολ, ωστόσο ήταν η σειρά του Απόλλωνα να σκοράρει, με τον Ντ’ Ούρσο με ωραίο πλασέ να νικάει τον Πασχαλάκη και να μειώνει σε 1-3. Στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο Σβιντέρσκι έκανε το 1-4, φτάνοντας τα τρία γκολ με τα ασπρόμαυρα (ένα στο κύπελλο και δύο στο πρωτάθλημα), ενώ το τελικό 1-5 διαμόρφωσε στο 89’ ο Πέδρο Ενρίκε.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Κοντοές (46΄ Γκίνο), Οριουέλα, Μπεντινέλι, Ρώσση (46΄ Βάρκας), Ντούρσο, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε (77΄ Ναζλίδης).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίσιο, Λημνιός (86΄ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (76΄ Σφιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ (81΄ Ενρίκε).

ΟΦΗ - Λαμία 1-3

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην Superleague έκανε η Λαμία, μετά το 3-1 επί του ΟΦΗ μέσα στο «Γεντί Κουλέ», στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής. Το σκορ άνοιξε ο Καραμάνος στο 57’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τομάς έκανε το 0-2. Ο Μπερτόγλιο στο 74’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη Λαμία, ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 86’ ο Σακόρ.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο (75΄ Κουτσιανικούλης), Κυριακίδης (62΄ Σακόρ), Ναμπί, Βαζ (67΄ Νέιρα), Φερέιρα, Πέρσον.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκόνδρας (46΄ Ασίγκμπα), Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τομάς, Μπερτόλιο (76΄ Πίτι), Καραμάνος, Τσούκαλος (56΄ Επστάιν).