15 Μαρτίου 2019

Europa League: Η Σλάβια απέκλεισε τη Σεβίλλη - Το "πανόραμα" της φάσης των 16

Με μία μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε η φάση των 16 του Europa League, καθώς μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, η Σλάβια Πράγας νίκησε τη Σεβίλλη με 4-3 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Οι Τσέχοι θα βρεθούν στην αυριανή κλήρωση μαζί με τις Άιντραχτ, Μπενφίκα, Άρσεναλ, Βιγιαρεάλ, Τσέλσι, Νάπολι και Βαλένθια.
Στο Σαν Σίρο, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 14.000 οπαδούς της, νίκησε με 1-0 την Ίντερ με γκολ του Γιόβιτς στο 5ο λεπτό και πήρε το εισιτήριο για τους 8 παραμένοντας αήττητη για 14ο ματς στη διοργάνωση.
Στο “Emirates” η Άρσεναλ ανέτρεψε το 3-1 του πρώτου αγώνα και με το 3-0 επί της Ρεν, προκρίθηκε στα προημιτελικά. Μόλις στο 5’ ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ, ενώ ήδη από το 15’ οι «Κανονιέρηδες» είχαν σκορ πρόκρισης, όταν ο Μέιτλαντ-Νάιλς έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ομπαμεγιάνγκ στο 72ο λεπτό.
Στο “El Madrigal” η Βιγιαρεάλ είχε εύκολο έργο καθώς είχε να υπερασπιστεί το 3-1 του πρώτου ματς που δεν άφηνε περιθώρια για πολλά στη Ζενίτ. Οι γηπεδούχοι μάλιστα ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ στο 29' με πανέμορφο τέρμα του Μορένο. Ενώ στο δεύτερο μέρος με τέρμα του Μπάκα η Βιγιαρεάλ έφτασε στο 2-0. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Ζενίτ ήταν να να μειώσει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Ιβάνοβιτς για το τελικό 2-1.
Στο Da Luz της Λισαβόνας, η Μπενφίκα με γκολ του Ζόνας στο 71’ ισοφάρισε το 1-0 του πρώτου αγώνα με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και έστειλε το ματς στην παραταση. Εκεί, ο Φερέιρα στο 94’ και ο Γκριμάλδο στο 105’ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0, στέλνοντας τους Αετούς στα προημιτελικά.
Τέλος, συγκλονιστικό ματς έγινε στην Πράγα, με την Σλάβια να παίρνει μία σπουδαία πρόκριση κόντρα στη Σεβίλλη με 4-3. Η Σλάβια προηγήθηκε δύο φορές, όμως η Σεβίλλη ισοφάρισε ισάριθμες και, ισοφαρίζοντας το 2-2 του πρώτου αγώνα, έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν με 2-3 με γκολ του Βάσκες στο 98’, όμως οι Τσέχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, ισοφάρισαν σε 3-3 με τον Φαν Μπιούρεν στο 102’ και ο Τραορέ στο 119’ έκανε το 4-3, χαρίζοντας στην ομα΄δα του μία σπουδαία πρόκριση.