10 Μαρτίου 2019

Ήττα για τις Γυναίκες του Πιερικού Αρχελάου στην Καλαμαριά

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 57-42 από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλαμαριάς, σε αγώνα για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος δε μπήκε καλά στο παιχνίδι, καθώς οι γηπεδούχες επέβαλαν το ρυθμό τους κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του παρκέ, και η ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου βρήκε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς να προηγείται με 20-9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου ισορρόπησαν το παιχνίδι, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 31-19.
Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος δεν κατάφερε να βελτιώσει την παραγωγικότητά του, ωστόσο η καλή αμυντική λειτουργία απέτρεψε τη διεύρυνση της διαφοράς (43-27).
Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 57-42 υπέρ του Απόλλωνα Καλαμαριάς.
Δεκάλεπτα: 20-9, 31-19, 43-27, 57-42
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Κυρκούσης): Σιφναίου, Καραβέλη 16 (3), Οικονόμου, Ιγγλέζου, Παλάνη 3 (1), Κουλουμπή 10, Γιαννούτσιου 12, Τράντα 14 (2), Διαμαντίδου, Καϊμακτσή 2
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Δαβιτίδου, 4, Τελίδου 9, Χρυσοστομίδου 5, Ζουγκουρίδου, Ντριστέλλα 3, Κιολέογλου, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 5, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 12 (1), Παντζιάλα, Γκρίτζαλη 2.